گالری تصاویر
پیوندهای مهم

 
اخبار > مصاحبه جناب آقای سید علی سقائیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در برزیل با روزنامه فولیا


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه جناب آقای سید علی سقائیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در برزیل با روزنامه فولیا

 

بسمه تعالی

متن فارسی

مصاحبه آقای سیّد علی سقائیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در برازیلیا

 با روزنامه فولیا دو سانپائولو

1398/4/6

 

گزارش خبرنگار روزنامه فولیا:

ایران مایل نیست اجازه دهد که مسائل خاورمیانه روابط دوستانه با کشوری مانند برزیل را تخریب نماید حتی اگر آنها بخواهند خود را در کنار ایالات متحده آمریکا قرار دهند. این نظر سیّد علی سقائیان سفیر ایران در برزیل نسبت به رویکرد برزیل به دشمنان ژئوپلیتیک ایران از جمله اسرائیل و ایالات متحده می باشد که تحریم هایی را علیه این کشور پارسی اعمال کرده است.

 اما سقائیان هشدار می دهد که روابط خوب و دوستانه ای که در طول بیش از یک قرن ایجاد شده است، می تواند به آسانی ویران شود. وی به فولیا در یک مصاحبه غیر معمول( منظور مصاحبه به شکل تبادل پرسش و پاسخ از طریق ایمیل می باشد)، گفت:"ایجاد یک روابط دوستانه میان کشورها به زمان و سرمایه زیادی نیاز دارد اما تخریب این رابطه خیلی سریع و آسان می تواند باشد". سفیر ایران از ماه فوریه 2017 در برزیل حضور دارد.

سقائیان همچنین در خصوص صادرات  برزیل به ایران که یکی از بزرگترین وارد کنندگان گوشت قرمز، ذرت و سویا می باشد پیامی برای دولت برزیل دارد: "دولت برزیل می تواند با مشکلات بانکی (ناشی از تحریم های آمریکا) مقابله کند تا ما بتوانیم به واردات محصولات کشاورزی از برزیل بدون نیاز به فکر کردن به منابع دیگر برای تامین نیازهایمان، ادامه دهیم".

متن مصاحبه :

سوال اول:ارنستو آرائوجو، وزیر امورخارجه برزیل در نشستی در ورشودر ماه فوریه شرکت نمودکه توسط ایالات متحده جهت تقویت ائتلاف علیه ایران تشکیل گردید. ادواردو بولسونارو، رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان گفت که برزیل برای محدود نمودن ایران و نزدیکی به کشورهای سُنی مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی کمک کند. آیا برزیل همچنان یک کشور دوست ایران می باشد؟

پاسخ:ایران و برزیل بعنوان دو قدرت نوظهور منطقه ای و بین المللی روابط دوستانه ای به مدت بیش از یک قرن  ازسال 1284( 1903) داشته اند. پس از انقلاب اسلامی در ایران در1357( 1979 ) دولتهای ایران روابط خوب و سازنده ای با تمامی دولتهای برزیل اعم از دولتهای فرناندو هنریک کاردوسو، لولا، روسف و تمر ، صرف نظر از وابستگی های سیاسی یا ایدئولوژیک آنها داشته اند.

دولت رئیس جمهوری، بولسونارو یک استثناء نیست و ما در مناسبتهای مختلف مانند پیام تبریک رئیس جمهوری، روحانی در هفته اول انتخاب رئیس جمهوری، بولسونارو، این جهت گیری را نشان داده ایم.

من همچین افتخار دو بار ملاقات با ژنرال هامیلتون موران، معاون رئیس جمهوری در ماههای اخیر را داشته ام.(توضیح خبرنگار: طبق برنامه بولسونارو، او با سفیر ایران ملاقات نداشته است اما سفیر اسرائیل و وزیر امور خارجه امارات متحده عربی را به حضور پذیرفته است).

ایجاد روابط مستحکم و دوستانه میان کشورها، مستلزم زمان و سرمایه بسیار سیاسی، اقتصادی و فرهنگی نیاز می باشد اما تخریب روابط  می تواند خیلی آسان و سریع باشد. من فکر می کنم که برزیل و ایران تا کنون بلوغ و اراده ایجاد روابط را نشان داده اند. به گمان من، به نفع دو ملت است که دولتها از اختلافات سیاسی و ایدئولوژیک عبور کرده و روی چشم اندازی سازنده و عملگرا تمرکز نمایند.

سوال دوم:فلیپ مارتینز، مشاور بین الملل رئیس جمهوری گفته است که خاورمیانه عمدتاً بدلیل دیپلماسی ترامپ که ائتلاف با رژیم های سنتی سُنی را تقویت کرده، به یک منطقه آرام تر از معمول تبدیل شده است.

پاسخ:ما معتقدیم که  بین مشکلات منطقه ما اعم از تنش های غیر ضروری با کشورهای همسایه در خلیج فارس یا مسئله فلسطین اشغالی از نظر جغرافیایی با این بخش از جهان (آمریکای جنوبی) فاصله بسیار زیادی وجود دارد. بعلاوه آنها نتیجه روابط ما با ایالات متحده آمریکا بعنوان بزرگترین حامی اسرائیل می باشد. ما نمی خواهیم اجازه دهیم که مسائل خاورمیانه، روابط ما با کشورهای دوست را تحت تاثیر قرار دهد حتی اگر آنها بخواهند خود را در کنار ایالات متحده قرار دهند.

سوال سوم:حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روزسه شنبه گفت که کاخ سفید دچارعقب ماندگی ذهنی است و تحریم های جدید ایالات متحده احمقانه و ظالمانه است. تاثیر تحریم ها بر مردم چیست؟

پاسخ:خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته ای 2015 که با قطعنامه 2231شورای امنیت سازمان ملل متحد تائید شده است، نقض حقوق بین الملل می باشد. دولت ترامپ بدنبال خروج غیر قانونی در ماه می 2018 ، تحریم های فراسرزمینی خود  علیه ایران که به تعهّد پایبند بوده است را مجدداً برقرار کرد.این تروریسم اقتصادی ترامپ بر زندگی روزمره ایرانیان  فشار وارد می آورد چون موجب تورم مصنوعی و کمبودکالا به عنوان نتیجه مسدود کردن جریان آزاد کالا بویژه در حوزه انرژی ( توضیح خبرنگار: ممنوعیت خرید و سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز ایران) و ممنوعیت تراکنش های بانکی و مالی ایران با دلار شده است. تا کنون ایران به تجارت با کشورهای دوست البته با مشکلات بیشتر، ادامه داده است.

سوال چهارم:ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است که تحریم هایی را علیه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اعمال خواهد کرد.

پاسخ:تحریم های پوچ هفته گذشته و تحریم هایی که احتمالاً در آینده علیه وزیر امور خارجه، دکترظریف در روزهای آتی اعمال خواهد شد، تنها اقدامات جنگ روانی است و هیچ تاثیر اقتصادی واقعی ندارد اما این تحریم ها ممکن است دریچه گفتگو میان ایران و دولت ترامپ را برای همیشه ببندد. برخی از بازیگران داخلی و خارجی که وزیر امور خارجه، ظریف از آن تعبیر به تیم ب می کند ( توضیح خبرنگار: او به جان بولتون مشاور امنیت ملی و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که با انرژی زیاد علیه ایران سخنرانی می کنند، اشاره دارد)، تلاش دارند تا ایالات متحده را به دام انداخته و با استفاده از پول مالیات دهندگان، به مطامع خود برسند. در دولت ترامپ ایالات متحده مشروعیت خود به عنوان یک رهبر جهانی حتی در میان نزدیکترین متحدین خود از جمله اتحادیه اروپا را از دست داده است لذا نهاد سیاسی و افکار عمومی خواستار تغییر مستاجر کاخ سفید در سال2020 هستند.

سوال پنجم :ایران یکی از خریداران بزرگ گوشت قرمز برزیل است. اما صادر کنندگان به روزنامه ولور (روزنامه اقتصادی برزیل) گفته اند که تحریم های ایالات متحده آمریکا تجارت با ایران را تحت تاثیر قرار داده است و در طول دو ماه گذشته وارد کنندگان ایرانی بدلیل فقدان دسترسی به ارزهای خارجی، خریدی نداشته اند. آیا در واردات گوشت قرمز کاهشی وجود داشته است؟

پاسخ:ایران یکی از خریداران اصلی گوشت قرمز، ذرت و سویا ، دانه های روغنی و گندم(گندم اشتباها منظور شده است)، برزیل می باشد. هیچ کدام از تحریم های ایالات متحده مستقیماً خرید مواد غذایی و دارویی را منع نمی کند. بنابراین، برای مثال ما امسال شاهد افزایش چشم گیری در خرید سویا از آمریکا بوده ایم. اما بعضی مشکلات بانکی ناشی از تحریم ها وجود دارد. از نظر ما با رسیدگی دولت برزیل به این مشکلات، ما می توانیم به واردات محصولات کشاورزی از برزیل بدون فکر کردن به منابع دیگر برای رفع نیازهایمان ادامه دهیم. ارنستو آرائوجو، وزیر امورخارجه در تاریخ 8 ماه آوریل در اتاق بازرگانی سان پائولو گفت که برزیل دارای تجارت زیادی با ایران است و می خواهد آن را حفظ نموده و توسعه دهد. علی رغم این، وضعیت تجارت بین ایران و برزیل تقویت و توسعه یافته است. ازماه ژانویه تا ماه می سالجاری، صادرات برزیل به ایران بالغ بر 1/1 میلیارد دلار بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، 6/22 درصد افزایش داشته است. صادرات ایران به برزیل نیز 11 میلیون دلار بوده که افزایش1/4 درصدی نشان می دهد. صادرات گوشت قرمز به ایران نیز بدون هیچ گونه خللی، به 32 میلیون دلار در ماه می رسیده است. 

 

https://www1.folha.uol.com.br/mundo/2019/06/e-possivel-destruir-relacao-entre-paises-muito-rapidamente-diz-embaixador-do-ira-no-brasil.shtml

 دانلود فايل : interview-folha-6_tir_98.pdf ( 135KB )


١٦:٥٤ - 1398/04/06    /    شماره : ٥٧٧٥٣٦    /    تعداد نمایش : ٣١خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران