گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی


  چاپ        ارسال به دوست

نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی

متن نشست (سوالات و پاسخ ها)

سخنگوی وزارت امور خارجه

با رسانه های های داخلی و خارجی

دوشنبه 1396/7/3

در محل وزارت امور خارجه

 

سخنگوی وزارت امور خارجه: در ابتدا هفته دفاع مقدس و یاد شهدا، جانبازان و آزادگان را گرامی می داریم و فرارسیدن ماه محرم، ماه آگاهی و شعور را تسلیت عرض می کنم.

 

س: ایران و ترکیه اعلام کرده اند که مرزهای هوایی خود را بر اقلیم کردستان بستند. آیا ممکن است ایران و سایر کشورها اقدامات دیگری از جمله تحریم های اقتصادی نیز علیه اقلیم کردستان اعمال کنند؟ آیا خبر اخراج سرکنسول ایران از اربیل را تایید می کنید؟

ج: خبر بسته شدن مرزهای هوایی دیروز اعلام شد. این اقدام بر اساس درخواست دولت بغداد و بر اساس یادداشت دریافتی از وزارت امور خارجه عراق انجام شد. خبر اخراج سرکنسول ایران از اردبیل را تأئید نمی کنم .

 

س: دیروز ادعا شد ایران خاک اقلیم کردستان عراق را بمباران کرده است. آیا آن را تائید می کنید؟

ج: خبر غلط و نادرست است . بمبارانی نشده است . انتشار این خبر یک فضاسازی در آستانه همه پرسی و اهداف خاصی داشته است. سیاست جمهوری اسلامی ایران نسبت به همه پرسی در اقلیم کردستان بارها اعلام شده است. به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی عراق و روند تحولات دموکراتیک آن کشور احترام می گذاریم و هر اقدام مغایر با آن را رد می کنیم. این اقدامات می تواند مشکلاتی برای مردم منطقه به ویژه مردم کرد که به ثبات و آرامش آنها علاقمند هستیم ایجاد نماید.

 

س: دکتر ظریف اعلام کرده آمریکا قابـل اعتماد نیست. آیا در گذشته که با آنها مذاکره می کردیم به آنها اعتماد وجود داشت؟

ج: مذاکره در هیچ کجا به معنای اعتماد نیست. بسیاری از مذاکره ها به تفاهم می رسد و بسیاری به تفاهم نمی رسند.

 

س: آیا هیأت هایی از ایران پیش از برگزاری همه پرسی به اقلیم کردستان سفر کرده اند یا خیر؟

ج: همواره با اقلیم کردستان و احزاب کردی در حال حاضر و در گذشته و پیش از انقلاب و همچنین در زمان جنگ در تماس بوده ایم و هستیم. در هفته های گذشته هم نظرات خود را از طریق نمایندگی های خود در بغداد و اقلیم کردستان عراق و هیأت هایی که به عراق سفر کردند به طرف مقابل اعلام کردیم. مذاکرات مفصل درباره احترام به تمامیت ارضی عراق و نیز ضرورت گفتگوی دولت اقلیم کردستان با دولت مرکزی عراق داشته ایم و بر حل مشکل از راه گفتگوی سیاسی تأکید نموده ایم.

 

س: علی رغم اقدامات دیپلماتیک گسترده ایران در نیویورک باز هم شاهد گسترش اقدامات ضد ایرانی ترامپ بوده ایم؛ از جمله فرامین جدید مهاجرتی و اقدامات وی برای گسترش ایران هراسی. چه نظری در این زمینه دارید؟

ج: سفر رئیس جمهور به نیویورک دستاوردهای زیادی داشت و جلوه بهتری از ایران در این سفر به دنیا معرفی شد. دکتر ظریف هم هنوز در نیویورک هست و تا دیروز 42 گفتگوی سیاسی، نشست رسانه ای و ... داشته است. اقدامات جدید آمریکا مطلب تازه ای نیست و آن کشور با اینگونه اقدامات چهره واقعی خود را نشان می دهد.

 

س: آیا ایران در نشست وزرای خارجه 1+5 در نیویورک به موضوع خروج آمریکا از برجام اعتراض کرده است یا خیر؟ اگر اعترض کرده نتیجه عملی آن چیست؟.

ج: دو جلسه یکی در سطح کارشناسی و دیگری در سطح وزرای خارجه در نیویورک برگزار شد. همه بدعهدی ها و مشکلات ایجاد شده توسط آن کشور توسط هیأت ایرانی با جدیت در این نشست ها پیگیری شد. ولی غیر طبیعی است که در یک نشست به نتایج عملی مذاکرات رسید. باید رایزنی ها ادامه پیدا کند و در آینده نتیجه این پیگیری ها را دید.

 

س: در فرمان جدید مهاجرتی ترامپ شهروندان ایرانی مشکلات بیشتری برای سفر به آمریکا خواهند داشت. موضع وزارت امور خارجه چیست؟

ج: این اقدام ترامپ محکوم و مطرود است. در هیچ کجای دنیا با این اقدامات موافقتی وجود ندارد.

 

س: آیا در صورت رأی «آری» به همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق امکان پیوستن کردهای ترکیه به کردستان جدید وجود خواهد داشت یا خیر؟

ج: نظر جمهوری اسلامی ایران در خصوص مسائل عراق و همه پرسی اقلیم کردستان اعلام شده است. باید صبر کرد و پس از آن در این زمینه قضاوت کرد.

 

س: قرار شده نمایندگان مجلس از سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور بازدید نمایند. هدف از این دیدارها چیست؟

ج: این امر موضوع جدیدی نیست. نمایندگان مجلس شورای اسلامی سفرهای مختلفی به خارج از کشور دارند و در جریان این سفرها از سفارتخانه ها نیز بازدید می کنند.

 

س: اعلام شده به دلیل تحریم های بانکی، چین نتوانسته پول محصولات پتروشیمی ایران را پرداخت کند. آیا این مشکل حل شده است؟

ج: علت این مسأله مشکل بانکی بود و برخی تعلل ها و کندی ها نیزدر حوزه بانکی ما وجود داشت. هیأت های ایرانی بویژه هیات بانک مرکزی با طرف چینی مذاکره کردند و فکر می کنم هم ا کنون نباید مشکلی وجود داشته باشد .

 

س: اخیرا اعلام شده اقداماتی برای سفر 200 ایرانی سرمایه دار و شاخص خارج از کشور به داخل کشور انجام شده است. وزارت امور خارجه برای اجرایی شدن این برنامه چیست؟

ج: جذب سرمایه گذاری خارجی جزو اولویت های کشور و وزارت امور خارجه می باشد و برای تحقق آن فعالیت می کنیم. در این زمینه دولت و وزارت امور خارجه بسیار جدی هستند و از طریق سفارتخانه های ایران این مسأله پیگیری می شود تا بخشی از نیازمندی های کشور به سرمایه تأمین شود.

 

س: راجع به نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، ترکیه و عراق در نیویورک توضیح دهید. آیا امکان کاهش سطح روابط دیپلماتیک با اقلیم کردستان وجود دارد؟

ج: مسائل خاصی وجود دارد که سه کشور باید آن را بررسی کنند از جمله تأمین امنیت و مبارزه با تروریسم. لذا این نشست در همین زمینه انجام شد. در بیانیه پایانی این نشست برخی محورهای مذاکرات منتشر گردید. ترجیح می دهم امروز درباره کاهش سطح روابط دیپلماتیک توضیح ندهم و در آینده و با مشخص شدن بیشتر مسائل در اینباره اظهار نظر کنم.

 

س: موضع جمهوری اسلامی ایران در برابر ادعای برخی کشورها از جمله فرانسه مبنی بر نقض قطعنامه های شورای امنیت به دلیل آزمایش موشکی ایران چیست؟

ج: در نشست های نیویورک و گفتگوهای صورت گرفته، بسیاری از کشورها بر پایبندی ایران به برجام صحه گذاشتند. آنچه توسط دولت فرانسه اعلام شده به نظر می رسد موضوعی بوده که درست مطرح نشده است. برجام مکانیسم های خود را دارد و بر این اساس به آن نگریسته شده است. تکرار می کنیم برجام غیر قابل مذاکره و گشودن دوباره می باشد. برجام یا به همین شکل ادامه پیدا می کند، یا وجود نخواهد داشت. مواضع جمهوری اسلامی ایران در باره مسائل موشکی و سیاست های دفاعی آشکار است و آن را ادامه خواهیم داد و دیگران حق تعیین تکلیف دراین باره را ندارند.

 

س: آیا توصیه ای به ایرانیان حاضر در اقلیم کردستان عراق با توجه به برگزاری همه پرسی در آنجا و بسته شدن مرزهای هوایی آن منطقه دارید؟

ج: بر اساس درخواست دولت عراق همه مرزهای هوایی ایران با اقلیم کردستان بسته شده است. تعداد ایرانیان حاضر در اقلیم را نمی دانم و برای آمد و شد آنها حتماً تسهیلات خاصی در نظر گرفته خواهد شد.

 

س: آیا جمهوری اسلامی ایران از مکانیسم حل اختلاف در نظر گرفته شده در برجام در نشست اخیر 1+5 استفاده کرده است یا خیر؟

ج: طی دو سال گذشته آنچه به عنوان بدعهدی آمریکا مطرح شده در شورای عالی نظارت بر برجام بررسی و اقدام لازم متناسب با رفتار شرکای خود در 1+5 انجام شده و خواهد شد.

 

س: علت توقیف مسافران ایرانی در فرودگاه صربستان چه بوده است؟

ج: لغو روادید از سوی صربستان برقرار شده است. متأسفانه تعدادی از ایرانیان که از سایر کشورها به صربستان سفر کرده بودند به دلیل نداشتن مدارک قانونی لازم متوقف و به فرودگاه مبداء بازگردانده می شوند و برخی نیز هنوز در آن فرودگاه هستند. از لحظات نخست پیش آمدن این موضوع، سفارت کشورمان اقدامات لازم را انجام داده و برخی مشکلات را حل و فصل کرده است. توصیه می کنیم افرادی که مایل به سفر به صربستان هستند حتماً قوانین و مقررات آن کشور را بررسی کرده و مدارک لازم را به همراه داشته باشند.

 

س: آیا ادعای خانم موگرینی مبنی بر تأئید پایبندی ایران به برجام حاکی از عدم شکایت ایران از بدعهدی ها در برجام نمی باشد؟

ج: مواضع ما در برجام مشخص و به نظر ما آمریکا بدعهدی های زیادی در عمل به آن داشته است. آنچه مشخص است اعلام پایبندی همه کشورها به برجام می باشد.

 

س: برخی کارشناسان، سیاست های ترکیه در برابر تحولات اخیر اقلیم کردستان را دارای فراز و نشیب می دانند. آیا امکان کنار رفتن ترکیه از مخالفت با همه پرسی و تنها ماندن ایران وجود دارد یا خیر؟

ج: با ترکیه رایزنی داشته و خواهیم داشت و البته ممکن است در بخش هایی هم نظرنباشیم. سیاست های ترکیه به خود آنها مربوط است. ولی به عنوان دو همسایه خوب همکاری های دو کشور ادامه خواهد یافت.

 

س: اعلام شده رئیس جمهور و رئیس ستاد مشترک ترکیه به زودی به ایران سفر می کنند. چه مطالبی در این سفرها بررسی خواهند شد؟

ج: روابط ایران و ترکیه به عنوان دو کشور همسایه همواره خوب و رو به افزایش بوده و رایزنی های زیادی در زمینه های مختلف داشته ایم. با سفر سرلشکر باقری در عالی ترین سطح روابط نظامی دو کشور تقویت شد. طرف ترک با پاسخ زود هنگام خود به این سفر نشان داد که مسائل زیادی برای بررسی در دستور کار روابط دو کشور وجود دارد. سفر رئیس جمهور ترکیه به تهران نیز می تواند گامی به جلو در روابط دو کشور باشد. امیدوارم این دیدارها بتواند به تعمیق روابط در همه زمینه ها منجر شود.

 

س: وزرای خارجه بحرین و امارات مطالبی علیه کشورمان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل از جمله درباره نقض روح برجام توسط ایران داشته اند. پاسخ جمهوری اسلامی ایران به این اظهارات چیست؟

ج: فکر می کنم برخی انسان ها قد و قواره ورود به همه مسائل را ندارند. برخی کشورها که از ایران انتقاد می کنند، به حمایت از تروریسم می پردازند و مردم خود را سرکوب می کنند. این افراد در ادامه سیاست ایران هراسی مورد نظر برخی دولت های فرامنطقه ای عمل می کنند.

 

س: واکنش وزارت امور خارجه به لایحه عدم فروش هواپیما به ایران در کنگره آمریکا چیست؟

ج: از این لوایح در کنگره آمریکا زیاد است و زمانی اجرایی می شوند که مراحل خود را طی کنند. فروش هواپیما بین شرکت های ایرانی و آمریکائی مطرح شده و درباره مسائل فنی آن قراردادها، دستگاه ها و شرکت های ذیربط باید اعلام نظر کنند. این لوایح با هدف دامن زدن به ایران هراسی است.

 

س: بلومبرگ مدعی شده وزیر خارجه ژاپن از همتای ایرانی برای حل مشکل کره شمالی درخواست کمک کرده است. آیا ایران قصدی برای ورود به این مسأله دارد؟

ج: در اینکه ایران در جهان امروز جایگاه ویژه ای دارد تردیدی وجود ندارد. در دیدار با مقامات ژاپنی موضوعات زیادی مطرح شده است. سیاست ما نسبت به بحران در شبه جزیره کره مشخص می باشد و خواستار حل مسأله از طریق گفتگو هستیم و هرگونه افزایش تنش را نگران کننده می دانیم و امیدواریم این بحران از راه مسالمت آمیز کاهش یابد.

 

س: ظاهراً نقش وزارت خارجه در موضوع همه پرسی اقلیم کردستان منفعلانه بوده و اقدام خاصی انجام نداده و دستگاههای دیگر در این زمینه فعال بوده اند. نظر شما در این زمینه چیست؟

ج: سکوت الزاماً به معنای انفعال نیست. وزارت امور خارجه در همه زمینه ها و مسائل منطقه ای با توجه به اهمیت آن فعال است و با همکاری دستگاه های ذیربط مسائل را پیگیری کرده و خواهد کرد.

 

س: آخرین خبر شما از پیگیری کمک به مسلمانان میانمار چیست؟

ج: از اولین کشورهایی بودیم که در این زمینه اعلام موضع کردیم و به صورت عملی اقداماتی را انجام دادیم. برای کسب مجوز از میانمار جهت اعزام هیأت سیاسی و کمک انسان دوستانه در حال تلاش هستیم. سفیر اکردیته ما به میانمار سفر کرده و با معاون وزیر خارجه آن کشور دیدار کرده است. هشدارهای لازم در باره این فاجعه داده شده و خواستار ارسال کمک مستقیم به میانمار برای کمک به افراد دچار مشکل شدیم. این پیگیری ها هنوز ادامه دارد و منتظر صدور مجوز برای ارسال کمک به میانمار می باشیم. هفته پیش محموله کمک های ایرانی به همراه یک هیأت سیاسی که در راس آن معاون وزیر امور خارجه قرار داشت به بنگلادش ارسال شد.

 

س: وزیر خارجه عمان دیروز اعلام کرد که آن کشور علاقه مند است به عنوان میانجی بین ایران و آمریکا و برخی دیگر از کشورها که با آنها مشکل دارد از جمله عربستان عمل کند و افزوده اقداماتی در دست انجام دارد که نتیجه آن بعداً اعلام خواهد شد. چه توضیحی در این زمینه می توانید ارائه نمایید؟

ج: در مورد آمریکا وضعیت مشخص است و نیاز به میانجی نیست. در مورد عربستان باید بگویم از ریاض صداهای متفاوت شنیده می شود. زمانی که برخی کشورها پیامی می آورند موضوع توسط مقامات عربستانی تکذیب می شود. لذا نمی توان در مورد اظهارات مقام عمانی مطلب خاصی بیان کرد. منتظر گام های مثبت عربستان به ویژه در یمن و متوقف کردن بمباران آن کشور هستیم.

 

س: نظر شما در مورد سرنوشت کرکوک چیست؟ تبعات همه پرسی در اقلیم کردستان عراق در منطقه چه می باشد؟

ج: مواضع جمهوری اسلامی ایران در باره اشتباه بودن همه پرسی بیان شده است. این اقدام یک اقدام بی ثبات کننده و علیه حاکمیت ملی عراق و موجب کمک به ترویج دوباره تروریسم می تواند باشد.

 

س: با توجه به هشدارهای جمهوری اسلامی ایران به عواقب رفراندوم در اقلیم کردستان عراق، آیا در صورت به سرانجام رسیدن آن رفراندوم، ایران همه توافقنامه های خود با کردستان عراق را لغو خواهد کرد؟

ج: باید منتظر آینده و اتفاقات در روزهای آتی باشیم و براساس شرایط منطقه و مسائل اقلیم عمل خواهد شد. لذا داوری نمی کنم و منتظر آینده خواهیم بود.

 

س: لطفاً درباره محتوای مذاکره دکتر ظریف با همتای کانادایی خود در نیویورک توضیح دهید.

ج: مذاکرات با کانادا از مدتها پیش شروع شده و اخیراً در نیویورک وزرای خارجه دو کشور درباره مسائل دوجانبه، آینده روابط، وضعیت کنسولی ایرانیان مقیم کانادا گفتگو نمودند. مقرر گردیده در آینده در سطوح دیگر مذاکرات ادامه یابد و بر تداوم گفتگو برای برقراری روابط تأکید شده است. مسائل منطقه و برجام نیز در این مذاکرات مورد بررسی قرار گرفت. ولی آنچه مهم بود بررسی وضعیت کنسولی ایرانیان مقیم کانادا بود.

 

س: آیا سفر مقام ایرانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت به ترکیه به درخواست عراق انجام شده و بسته شدن مرزهای ایران و ترکیه با اقلیم کردستان نتیجه این سفر بوده است؟

ج: سفر مقام ایرانی از وزارت صنعت، معدت و تجارت به ترکیه یک سفر دوجانبه و در چارچوب روابط اقتصادی دو کشور انجام شده و ارتباطی با عراق نداشته است.

 

س: وزیر آموزش رژیم صهیونیستی ادعا کرده اگر جامعه جهانی برنامه هسته ای ایران را نتواند متوقف کند ما وظیفه داریم آن را متوقف کنیم. موضع وزارت امور خارجه در این زمینه چیست؟

ج: این حرفها تکراری است و توقع دیگری از آن رژیم اشغالگر وجود ندارد. معمولاً حرف های گستاخانه و بی ربطی درباره ایران مطرح کرده اند که در جهان کسی به آن توجه نمی کند و نه برای ما و نه برای دیگران این ادعاها اهمیتی ندارد.

 

س: آیا ایران تحولات در روابط جمهوری آذربایجان با رژیم صهیونیستی را تحت نظر دارد و دیپلماسی سکوت ما در این باره مؤثر می باشد؟

ج: جمهوری اسلامی ایران با جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان رابطه دارد و به زودی در سطوح عالی این تماس ها ادامه خواهد یافت. ثبات در منطقه قفقاز به ویژه وضعیت بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای ایران اهمیت زیادی دارد. قطعا همه تحولات منطقه را رصد می کنیم و خط قرمزهای ایران مشخص است و کشورهایی که با ما ارتباط دارند از آن آگاه می باشند. در تماس هایی که داریم اگر نیاز باشد درباره موضوعات مد نظرمان مذاکره می کنیم. نگران مسأله خاصی نیستیم و از مسائل اطراف کشورمان توسط مقامات همان کشورها آگاه می شویم.


١٤:٤٦ - 1396/07/04    /    شماره : ٤٧٦٤٥٠    /    تعداد نمایش : ١٨٧خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران