گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > اظهارات عراقچی در برنامه «نگاه یک»


  چاپ        ارسال به دوست

اظهارات عراقچی در برنامه «نگاه یک»

سیدعباس عراقچی رییس ستاد پیگیری اجرای برجام و معاون امورحقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما با بیان اینکه قانون جديد كنگره امريكا، اقدامی خصومت آميز عليه جمهوری اسلامی ايران است، گفت: اين اقدام قانون جديدی در ادامه دشمنی‌های آمريكا با جمهوری اسلامی است.

معاون وزیر امور خارجه، با بیان اینكه اقدام آمریكایی ها،قانون و حرفهای جدیدی است، اما موضوع جدیدی رخ نداده و در ادامه دشمنی‌های آمریكا است، بیان داشت: دشمنی آمریكا علیه كشورمان همچنان ادامه دارد و ادامه هم خواهد داشت، كمااینكه مقابله ما هم با سیاستهای سلطه جویانه آمریكا و خصومت ورزی‌های آنها ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به فرازی از سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «دشمنی آمریكایی‌ها با اصل جمهوری اسلامی است، این دشمنی را ادامه خواهند داد و قرار هم نیست این دشمنی كاهش یابد» عنوان كرد: قرار نبود برجام این دشمنی‌ها را كاهش دهد و برخی از موافقین و مخالفین برجام هم معمولا برجام را با یك پیمان مودت بین ایران و آمریكا اشتباه می‌گیرند و تصور می‌كنند قرار بود برجام، یك دوستی بین این دو ایجاد كند و اكنون می‌گویند چرا دوباره تحریم و خصومت!

وی با بیان اینكه اصلا برجام چنین قصد و منظوری نداشته و تنها موضوع هسته‌ای را، نه تنها بین ایران و آمریكا بلكه بین ایران و شش كشور مدیریت و حل و فصل كرد، گفت: بنابراین كسی نباید توقع داشته باشد كه دشمنی آمریكا با ایران كاهش یابد.

عراقچی با بیان اینكه اكنون یك حركت دشمنانه از سوی آمریكا علیه ایران صورت گرفته و واكنش ما هم در قبال این اقدام متناسب و با قاطعیت خواهد بود، اظهار داشت: ما ٣٨سال است كه در برابر آمریكا و سیاست های سلطه طلبانه اش ایستاده ایم و این ایستادگی رمز قدرت جمهوری اسلامی ایران است.

معاون امورحقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه با اشاره به اینكه تا وقتی آمریكا آمریكاست، و یك نظام سلطه‌گر است و تا زمانی هم كه جمهوری اسلامی، با همه آرمانها و ارزشهایش جمهوری اسلامی است، این تقابلها ادامه دارد، تاکید کرد: كسی انتظار نداشته باشد، دشمنی آمریكا در اثر برجام كاهش پیدا كند .

وی ادامه داد: كاری كه آمریكایی‌ها كردند، یك حركت خصمانه بود، چرا كه فكر می‌كنند در اثر برجام، جمهوری اسلامی ایران قدرتمند‌تر شده، سیاستش در منطقه تهاجمی‌تر شده و رفتار و سیاستهایش هم، نسبت به آمریكا تغییر نكرده است و از این رو تصور می‌كنند باید این وضعیت را عوض كنند و به تعبیر خودشان ایران را به عقب برانند.

 

عراقچی خاطر نشان کرد: از نظر آمریكایی‌ها، ایران در اثر برجام قدرتمندتر شد، وجهه خود را در عرصه بین المللی بازسازی كرد، توان اقتصادیش را بالا برد، از تحریمها خلاصی پیدا كرد، فروش نفتش به مرحله قبل از تحریمها رسید، درآمدهایش در حال افزایش است، صنعت هوایی‌اش بازسازی، و تورمش یك رقمی شد.

وی با بیان اینکه از نظر آنان ایران قدرتمند شده و در منطقه هم از متحدینش حمایت می‌كند اظهار داشت: آنها می‌بینند که ایران به همراه دولت سوریه به آزادی حلب كمك كرد و در آزادسازی موصل هم نقش داشت و با تروریست مبارزه کرد.

عراقچی با بیان اینکه آنها می بینند ایران در منطقه نفوذ، تاثیر، حرف و گفتمان دارد، و توان دفاعی‌اش هم رو به پیشرفت است، اظهار داشت: آنها دیدند که ایران موشكهایش از مرحله تست گذشته و عملیات موشكی هم انجام دادند.

وی افزود: وقتی آنها می بینند که ایران از امنیت و ثبات كامل برخوردار است و اقتصادش هم در حال بازسازی است، بنابراین تصمیم می گیرند این ایران را به عقب برانند.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام با بیان اینكه ترامپ، از روزی كه روی كار آمد، اعلام كرد برجام باید از بین برود و هنوز هم روی حرفش ایستاده، بیان داشت: آمریكایی ها با اقدامات اخیر می‌خواهند منافع ایران از برجام را كاهش دهند و تلاش می‌كنند با ایجاد فضای سنگین روانی علیه ایران، كسی با ما كار نكند.

عراقچی گفت: كنگره در قانون جدید نتوانسته تحریم های نفتی،بانكی و حمل نقل را برگرداند و به بهانه حقوق بشر، تروریسم و موشكی تلاش كردند، مجموعه‌ای درست كنند و افراد جدیدی را وارد لیست كنند.

 

معاون وزیر خارجه کشورمان با بیان اینكه در اقدام اخیر آمریكا، بندهای ٢٦،٢٨،٢٩برجام نقض شده است، یادآور شد: براساس برجام آمریكا و بقیه متعهد شدند، برجام در فضایی سازنده اجرا شود و هر چیزی كه فضای اقتصادی ایران را تحت تاثیر قرار دهد، انجام ندهند.

وی افزود:علیرغم اینكه كنگره آمریكا دقت كرده موارد صریح در برجام را نقض نكند، اما این سه بند نشان می‌دهد كه آنان برجام را نقض كرده‌اند.

 

عراقچی نصریح كرد: ترامپ در آمریكا به دنبال كنار گذاشتن برجام است و تمام تلاشش این است كه هزینه از بین رفتن برجام را به گردن ایران اندازد.

معاون امورحقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه یادآور شد: آمریكایی ها میخواهند شرایط را طوری طراحی كنند كه یا ایران را به مرحله احساسی و عصبانی شدن برساند، و یا اینكه منافع حاصل از برجام، آنقدر برای ایران كم شود، كه خودش تصمیم به خروج از برجام بگیرد.

 

وی تاكید كرد: جمهوری اسلامی ایران تا زمانی به برجام پایبند خواهد بود كه از منافع برجام منتفع و بهره‌مند شود، و هرگاه منافع برجام، كمتر از هزینه‌ها و مضراتش برای كشورمان باشد، ما لحظه ای در خروج از برجام تردید نخواهیم كرد.

عراقچی با بیان اینكه ما در برابر دشمنی آمریكایی‌ها واكنش نشان خواهیم داد، خاطر نشان کرد: اما مسلما واكنش ما واكنشی هوشمندانه و حساب شده خواهد بود، زیرا ما در زمین ترامپ بازی نخواهیم كرد و حتما اقدامی نخواهیم كرد كه به دست خودمان از منافع حاصل از برجام محروم شویم.

عراقچی در ادامه به حمایت اروپا از برجام اشاره کرد و گفت: اروپا از برجام حمایت می کند، اما این دلیل نمی شود که بر سر همه چیز با ما موافق باشد. چرا که ما بر سر مسائلی مانند حقوق بشر،رژیم صهیونیستی وفلسطین و رژیم صهیونیستی با مشکلاتی مواجه هستیم.

وی افزود: حمایت اروپا، قطعنامه 2231 و گزارش های آژانس مبنی بر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای باعث شده بهانه از دست آمریکا برای خروج از این توافق گرفته شود.

معاون وزیر امور خارجه با تاکید بر این مسئله که طرف اروپایی به آزمایشات و توان موشکی ایران اعتراض دارد، گفت:هر چند اروپایی‌ها به مسائل موشکی ایران اعتراض می‌کنند، اما مسائلی که به امنیت کشور باز می گردد به کشوری دیگرارتباط ندارد. به طور مثال پرتاب موشک ماهواره بر برای ما غرور آفرین است و من به آن افتخار میکنم .

عراقچی با اشاره به تفکیک مسئله هسته‌ای و موشکی به عنوان یکی از نتایج برجام تصریح کرد: با توافق برجام، گره بحث موشکی و هسته ای که به نوعی به هم تنیده بود باز شد. چرا که قطعنامه 2231 با قطعنامه 2910 بسیار متفاوت است و در قطعنامه شورای امنیت، ایران را دعوت می کند که از توان موشکی بهره نبرد.

 

وی به بیانیه تروئیکا اشاره کرد و بیان داشت: در ترجمه بیانیه تروئیکا اشتباهی در ترجمه صورت گرفته و به جای کلمه ناسازگار، مغایر ترجمه شده که درست نیست! نکته جالب توجه هم این است که آمریکا در طول این مدت نتوانست با تکیه بر بهانه موشکی، حتی بیانیه‌ای از شورای امنیت به دست بیاورد،اما به هر حال توان موشکی نشانه اقتدار ماست و آنرا پی گیری می کنیم.

عراقچی در خصوص شروط 9 گانه رهبری برای برجام گفت: یک سری از شروط پیش از اجرایی شدن برجام بود که انجام شد. اما ایشان تاکید کردند، هر گونه وضع قانون جدیدی ولو به بهانه حقوق بشر، نقض محسوب می‌شود، حال آنکه تحریم جدیدی وضع نشده و تنها اشخاص اضافه شده‌اند، و در این خصوص که آیا این مسئله، تحریم جدیدی است، ما با هیئت نظارت صحبت کردیم و آنها چنین برداشتی نداشتند.

 

معاون وزیر امور خارجه کشورمان، سپاه را مظهر اقتدار دانست و گفت: ما هر آنچه داریم، مدیون نیروهای مسلح به ویژه سپاه هستیم و من هم بزرگترین افتخار زندگی‌ام حضور در سپاه بوده است.

وی با بیان اینکه دشمنان ما هم، می‌دانند که سپاه انقلاب را نگه داشته است، بیان داشت: چون سیاست خارجی هیچوقت در جهت تضعیف سپاه پیش نرفته، به همین دلیل آمریکا سپاه را تحریم می کند.

وی با اشاره به اینکه آمریکا به موفقیت های سپاه پی برده، گفت: سپاه به نوعی به ارتش سوریه و عراق مشورت می‌دهد و در موفقیت آنها در موصل و حلب سهیم است.

عراقچی با تاکید بر اینکه تحریم سپاه موضوع جدیدی نیست، اظهار داشت:آمریکایی‌ها از سال‌ها قبل، سپاه را هدف قرار داده بودند، با این تفاوت که پیش از این به دلایل موشکی و حقوق بشر بود، اما این بار به دلایل تروریستی تحریم کرده‌اند.

 

وی با تاکید به این مسئله که برجام منافع زیادی داشته است، گفت: برجام تا زمانی که برای ما منفعت داشته باشد، به آن پایبندیم چرا که وابستگی خاصی به آن نداریم و این مسئله را به کمسیون مشترک نیز اعلام کرده‌ایم که منافع ما باید تامین شود .

عراقچی به ابزارهای ایران در صورت خروج از برجام اشاره کرد و تصریح کرد: ایران ابزارهای لازم را در اختیار دارد و هر زمان که آمریکا و طرف‌های دیگر از آن خارج شوند، برنامه سریع غنی سازی خود را آنطور که پیش بینی شده و به تایید مجلس رسیده از سر می گیرید.

معاون وزیر امور خارجه ، قدرت ایران را دلیل تصویب تحریم های کنگره عنوان و تاکید کرد: ایران با برجام قدرتمند‌تر شده و همین علت، باعث شده کنگره آمریکا برای تضعیف ایران دست به چنین اقدامی بزند.

وی یادآور شد: پیش از این هم دراوایل سال 2017 موسسه مطالعاتی آمریکایی در تشریح 8 قدرت برتر جهان به ایران جایگاه هفتم را داد، در حالیکه آلمان تنها با یک پله اختلاف در جایگاه بالاتر از ایران قرار داشت و در توضیح مولفه های قدرت ایران، مسائلی چون توانمندی دفاعی، مشارکت مردمی و توافق برجام را مثال زده بود.

معاون امورحقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه با اشاره به اینكه دو نوع نقض در برجام مشخص شده است، گفت: یكی عدم اجرا و دیگری عدم اجرای اساسی است، كه عدم اجرا ممكن است در هر شرایطی رخ دهد، اما آنقدر جدی نباشد كه كشوری بخواهد تعهدات خود را زیر پا گذارد.

عراقچی ادامه داد: تشخیص اینكه نقض فاحش یا عدم اجرای اساسی در برجام صورت گرفته یا خیر، به هیات نظارت مربوط می‌شود و ما گزارش‌هایمان را به این هیات ارائه میكنیم.

 

وی با بیان اینكه طبق برجام آمریكا موظف است تحریم ها را متوقف كند و رییس جمهور این كشور هم باید تحریم های كنگره را متوقف كند، ادامه داد: طبیعی است كه اگر او این كار را انجام ندهد، تحریم سر جایش برمی‌گردد و قطعا نقض فاحش برجام خواهد بود.

رییس ستاد بیگیری برجام گفت: اوباما هر بار وِیوها را انجام داد و ترامپ هم در شش ماه گذشته دو بار آن را تمدید كرده است.

 

وی با اشاره به اینكه اگر آمریكا حركتی انجام دهد كه از نظر ما نقض حسن نیت باشد، شرایطی دارد كه هیات نظارت نظر میدهد، عنوان كرد: تحریم های حقوق بشر و موشكی اكنون هم علیه كشورمان وجود دارد و آنان قانون موجود را تجمیع و قوی‌تر كرده‌اند.

 

عراقچی بیان داشت: تحریم جدید می‌تواند منافع جمهوری اسلامی از برجام را كاهش دهد و نقض برجام است و طرح مجلس هم برای مقابله با آن است.

معاون وزیر امور خارجه افزود: اگر ما به نقطه‌ای برسیم كه منافع ما از برجام از بین رود، ما لحظه ای در خروج از برجام تردید نخواهیم كرد، اما تا رسیدن به این وضعیت فاصله است.

 

وی با اشاره به شرایطی كه ترامپ در آمریكا علیه كشورمان ایجاد كرده اظهار داشت: توتال قرارداد سرمایه گذاری ٤ تا ٥ میلیاردی دلاری در ایران را امضا میكند و این طور نیست که اروپایی ها بخواهند به قوانین آمریكا تن دهند.

 

عراقچی با بیان اینکه توتال دو هفته مانده به رسیدن نوبت تمدید وِیوها قرارداش با ما را امضا کرد، اظهار داشت: پیام این قرارداد به آمریكایی‌ها این بود كه چه وِیوها تمدید شود و چه نشود، ما به سرمایه‌گذاری در ایران ادامه خواهیم داد.

 

عراقچی درادامه برنامه با اشاره به اینکه مکانیزم حل اختلاف در برجام پاراگراف ۳۶ و 38 برجام است افزود: اینکه دوستان به پاراگراف ۳۷ درباره شکایت ایران از عملکرد دیگر کشورها، استناد می‌کنند، درست نیست چون پاراگراف ۳۶ مربوط به ما و پاراگراف ۳۷ طرف مربوط به طرف مقابل است.

 

وی با اشاره به اینکه یکی از بحث‌ها در زمان مذاکرات این بود که اگر با طرف مقابل به اختلاف برخوردیم، برای حل اختلاف به کجا باید برویم، گفت: در این شرایط از خود پرسیدیم، بین ما و 1+5 که اعضای دائم شورای امنیت هستند، چه کسی باید قضاوت کند! و چون دیدیم شورای امنیت خودشان هستند، و دادگاه لاهه هم دو سال طول می‌کشد تا تصمیم بگیرد، گفتیم، اصلا اینها در صلاحیت بررسی شکایت هست یا خیر.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با اشاره به اینکه ما دیدیم، هیج جایی برای حل اختلاف ما و 1+5 وجود ندارد، اظهار داشت: در این شرایط ما دریافتیم که باید به خودمان مراجعه کنیم، لذا باید برجام به گونه‌ای چیده شود که اگر طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکرد ما بتوانیم برگردیم، تعهدات خود را متوقف کنیم و برنامه هسته ای خودمان را از سر بگیریم.

وی افزود: تنها ضامن برای اینکه طرف مقابل تعهدات خود را انجام دهد توانایی ما برای بازگشت به برنامه هسته ای و غنی سازی است .

عراقچی با اشاره به ماده 36 ادامه داد: اگر یکی از اعضای برجام مثلا ایران به این نتیجه برسد که طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکرده است، می تواند به کمیسیون مشترک مراجعه کند و اگر در این کمیسیون هم به نتیجه نرسید، ایران می تواند درخواست کمیسیون مشترک، در سطح وزرای امور خارجه را بدهد و اگر در این مرحله هم نیز به نتیجه نرسید، در این صورت ایران می تواند این موضوع را به عنوان نقض فاحش تعهدات طرف مقابل تلقی کند و تعهدات خود را به صورت کلی و جزئی متوقف کند.

 

معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت امورخارجه با اشاره به اینکه دلایل خودمان را برای نقض سه پاراگراف برجام مطرح کردیم گفت: البته بحث هایی در کمیسیون مشترک مطرح شده و برخی از کشورها با ما اتفاق نظر کامل داشتند و برخی از کشورها هم تردید‌هایی را مطرح کردند.

وی تاکید کرد: نتیجه کمیسیون مشترک مهم است که خانم اشمید به عنوان بیانیه و خروجی جلسه صادر کرد. لذا کمیسیون مشترک از تمامی اعضا خواست که به تمام مفاد برجام پایبند باشند و با حسن نیت و در فضایی سازنده همکاری کنند.

وی تصریح کرد: منظور کمیسیون این است که آمریکا به تعهدات خود با دقت عمل نکرده است و خواستار این شد تا آمریکا تمام تعهداتش را انجام دهد و همچنین تمام اعضا به تمام مفاد برجام عمل کنند.

 

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با اشاره به اینکه ما از نتیجه کمیسیون مشترک قانع نشدیم بیان کرد: ما به آنها گفته‌ایم که نتیجه کمیسیون را به کشور گزارش می‌دهیم و هیات نظارت تصمیم خواهد گرفت. لذا ما منتظر تصمیم هیات نظارت هستیم ، و هیات نظارت همین روزها جلسه خواهد داشت.

عراقچی گفت: زمان برگشت ما به نقطه قبل از برجام و نقاطی فراتر از قبل برجام، طبق برنامه‌ای که مجلس از ما خواسته و سازمان انرژی اتمی هم برنامه‌ریزی کرده و تصویب شده، مشخص است. و ما وقتی سراغ این سناریوها خواهیم رفت که هزینه‌های برجام از منافعش بیشتر شده باشد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر برجام آن کارهایی که باید برای ایران می‌کرد را انجام داده و موانعی را از قبیل برداشتن مانع فروش نفت مانع سرمایه گذاری خارجی در نفت، مانع خرید کشتی و مانع خرید هواپیما برداشته است، اظهار داشت: در حوزه بانکی و مالی هنوز وضعیت به حالت عادی بازنگشته که دلیلش غیر از برجام، تحریم‌های اولیه و ضعف ساختاری است.

عراقچی با اشاره به اینکه ما 10 کشتی به کره جنوبی سفارش دادیم گفت: برجام قرار بود بیمه نفتکش های ما را تامین کند که این امر صورت گرفته است.

 

وی با رد این شایعه که آمریکا از آژانس درخواست بازدید از مراکز نظامی ایران را کرده گفت: ماجرا این است که کسی در آمریکا پیشنهاد کرده که آنها از آژانس بخواهند به ایران بگویند اجازه بازرسی از سایت‌های نظامی را هم به ما بدهد، و چون ایران هم اجازه نمی دهد، دعوا شروع می‌شود و در نهایت ایران به نقض برجام متهم می‌شود.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام افزود: اگر این مساله را مطرح کنند درخصوصش تصمیم خواهیم گرفت، اما ابدا به این شکل نخواهد بود که بگویند بازدید از مراکز نظامی و ما هم بگوییم بفرمایید. باید دلایل مستند و متقن بیاورند که چرا احساس نگرانی کرده‌اند و مشکل چیست.

وی با بیان اینکه قانونی که کنگره آمریکا علیه ایران، روسیه و کره شمالی تصویب کرده ۷۰ صفحه است که ۹ صفحه‌اش مربوط به ایران، حدود ۲۰ صفحه مربوط به کره شمالی و بیش از ۴۰ صفحه‌اش مربوط به روسیه است خاطرنشان کرد: درباره روسیه تحریم نفتی را مطرح کرده، اما درباره ایران به خاطر برجام نتوانسته ‌اند تحریم نفتی را مطرح کند.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با اشاره به اینکه وزیر خارجه آمریکا هر سه ماه یکبار پایبندی ایران به برجام را به کنگره گزارش می دهد اظهار داشت: ما هم هر سه ماه یکباراز نحوه اجرای برجام به کمیسیون امنیت ملی گزارش می دهیم.

وی با اشاره به اینکه برای بار دوم وزیر خارجه آمریکا پایبندی ایران به برجام را تایید می کند افزود: ترامپ گفته که برای بار سوم این کار را انجام نخواهد داد، لذا تیمی را مامور کرده تا عدم پایبندی ایران را کشف یا به اصطلاح گزارش دهد.

 

عراقچی با اشاره به اینکه ترامپ گفته بود اگر دست خود من بود پایبندی ایران را تایید نمی کردم و همچنین اوباما هم این گفته رامطرح کرده بود، خاطرنشان کرد: معلوم است که می توان طوری رفتار کرد که روسای جمهور آمریکا همه چیز دستشان نباشد.

وی تصریح کرد: بنا به فرمایشات رهبری ، آمریکا بخواهد برجام را پاره کند ما آن را آتش می زنیم.

عراقچی با اشاره به اینکه شعار انتخاباتی ترامپ پاره کردن برجام بود اما بعد از شش ماه هنوز نتوانسته آن را پاره کند، عنوان کرد: بنا به فرمایشات رهبری، آمریکا بخواهد برجام را پاره کند ما آن را آتش می زنیم و در تامین منافع خود با کسی تعارف نداریم .

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با اشاره به اینکه کسی حق ندارد، اقدام آمریکا را کوچک بشمارد و همه باید با آن مقابله کنیم خاطرنشان کذد: قانون مجلس در واکنش به قانون آمریکا است و فراتر از قانون آمریکاست ، زیرا قانون آمریکا تحریم هایی را برعلیه اشخاص اعمال می کند و قانون مجلس تحریم هایی را به صورت مشابه علیه آمریکا برقرار می کند و فراتر از آن، قسمت حمایتی دارد و برای تقویت بنیه دفاعی بودجه در نظر گرفته است .

 

عراقچی با بیان اینکه وقتی آمریکا اسامی سرداران عزیز ما، مانند سردار سلیمانی و سردار جعفری را در لیست تحریم می‌آورد، موجب افتخار این عزیزان است. اظهار داشت: این‌ها که اصلا به آمریکا سفر نخواهند داشت و در ایران هم که به آن صورت اموالی ندارند، چه برسد به اینکه در آمریکا داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه طرح مجلس در مقابله با آمریکا، تحریم هایی را علیه آمریکا اعمال می کند افزود: این طرح تدابیری برای تقویت توان موشکی و سپاه قدس اندیشیده و بودجه در نظر گرفته است، ضمن اینکه این طرح، ارتش آمریکا را مشمول تحریم کرده است.

وی تاکید کرد: ما هیچ گاه در تصمیم‌گیری عصبی و احساساتی نمی‌شویم و خودزنی نخواهیم کرد و با مجلس یک‌صدا هستیم.

رئیس ستاد پیگیری برجام ادامه داد: برجام نقض شده و آقای ظریف در نامه‌هایی به موگرینی موارد آن را ذکر کرده و در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد شد. درباره تحریم‌های جدید آمریکا هم تصمیم لازم گرفته خواهد شد.

 

وی خاطر نشان ساخت: کاری که آمریکایی ها کردند بیشتر جنبه سمبلیک دارد؛ عین همین کار را مجلس شورای اسلامی نیز علیه ارتش آمریکا و فرماندهان آمریکا انجام می دهند ضمن آن که تدابیر حمایتی برای سپاه، وزارت دفاع و حمایت از ایرانیانی که در اثر تحریم های آمریکا دچار صدمه می شوند در نظر گرفته شده است.

وی افزود: طرح مجلس، طرح بسیار محکم و خوبی است و تدابیر آن بسیار فراتر از قانون آمریکایی هاست ، ضمن آنکه احتمالا در طول مباحثی که در مجلس اتفاق خواهد افتاد ممکن است این طرح بیشتر تقویت شود.

 

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با تاکید بر اینکه وزارت خارجه کاملا با این قانون موافق است و از آن حمایت خواهد کرد بیان داشت: در این طرح ، وظایفی نیر برای وزارت خارجه در نظر گرفته شده است و خواسته شده در صورتیکه این طرح در مجلس تصویب شود وزارت خارجه مرتبا گزارشاتی در خصوص آمریکا، سیاست ها و راهبردهای آن مرتبا به مجلس ارائه کند.

 

عراقچی با بیان اینکه ما کاملا با مجلس همراه هستیم و علیه آمریکا و مقابله با دشمنی ها و خصومت های آن یک صدا داریم گفت: حتما این کار را هوشمندانه انجام می دهیم و حتما عصبی و احساساتی نخواهیم شد و خودزنی نخواهیم کرد و به شیوه ای مقابله با آمریکا را انجام می دهیم که مثل ۳۸ سال گذشته، از این چالش ها قوی تر و سرافرازتر خارج شویم.

 

وی با اشاره به جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نیز یادآور شد: جلسه امروز جلسه خوبی بود و نکته ای که در آن خیلی بارز بود یک صدایی نمایندگان بود و اگر تفاوت نظری هم وجود داشت در نحوه برخورد با آمریکا و شیوه های برخورد بود.

 

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با تاکید بر اینکه دولت و مجلس در این مقابله کاملا یک صدا هستند گفت: معتقدیم برجام توسط آمریکا نقض شده و مصادیق آن را نیز دکتر ظریف در نامه های متعدد که به خانم موگرینی نوشتند ذکر کردند ضمن آنکه این مصادیق در کمیسیون مشترک هم ثبت شده است.

 

عراقچی تاکید کرد: مواضع ما مشخص است و اینکه چگونه نسبت به این نقص و دشمنی آمریکا و این قانون جدید واکنش نشان می دهیم نیز حتما تصمیم گیری خواهد شد.

وی افزود: مجلس پیش نویس طرحی را تهیه کرده که دولت و وزارت خارجه نیز از آن حمایت خواهند کرد و ما همراه آن ها هستیم و پاسخ مناسب را خواهیم داد.

 


١٧:٠٠ - 1396/05/09    /    شماره : ٤٦٨٢٦٥    /    تعداد نمایش : ١١٠خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران