گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > سخنرانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در نشست مسلمانان و مبارزه با تروریسم و افراط گرائی


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در نشست مسلمانان و مبارزه با تروریسم و افراط گرائی

بسم الله الرّحمن الرّحیم

 

با سلام وصلوات برمحمد مصطفی(ص) پیامبررحمت وآخرین پیام آوروبشارت دهنده کرامت انسان واخلاق.

 

حضارمحترم، علما و فضلای گرانقدر

 

ضمن خوشامدگویی وآرزوی توفیق، لازم می دانم مراتب قدردانی خود را از طراحان و مجریان نشست با ارزش امروز بیان نمایم.

تروریسم و افراط گرایی واژه های دیرآشنایی می باشد که ریشه در خودمحوری، قدرت و نفع طلبی بشر داشته و در همه عصرها، همه ادیان و همه جوامع هم کم و بیش نمود داشته است. بنابراین، نه می توان برای آن مرز و جغرافیا متصور شد و نه آن را محدود به دین یا مذهب خاصی کرد.

خطر تروریسم از همه جوانب مهم است چون جان وزندگی بشری را هدف قرار می دهد. جانی که به ناحق گرفته شدن آن را در دین مبین اسلام  برابرجان همه بشرمی دانیم ولی آنچه مهم تر است و فکر کنم بخش مهمی از وقت این نشست را هم بخود اختصاص دهد این است که دو عامل بیشتر مورد توجه وآسیب شناسی قرارگیرد:

 

 1-تبارشناسی تروریسم وافراط گرایی، انگیزه ها و دلایل شکل گیری، عملیاتی شدن و تبعات آن:

استفاده از قوه قهریه خارج از چهارچوبها و هنجارها برای رسیدن به اهداف چه از جنبه فردی وچه از منظر اجتماعی در ادوار مختلف تاریخ بشری نمود داشته و محدود به مقطع خاصی هم نبوده است.

قبل از اسلام به شکل خاص خود وجود داشته ویکی از جنبه های بروز یافته در شکل جمعی هم تسری آن به جنگهای چند دهه بر سرزمین یا قدرت بوده است.کشف باروت و ساخت سلاح هم باعث تشدید آن شده و برپیچیدگی این پدیده افزوده است و امروز فضای مجازی به بهترین ابزار چه در دامن زدن به افراط گرایی وچه ارتباطات و هماهنگیهای گروههای مورد بحث تبدیل شده است.

به بیان دیگر، افراد ویا گروههایی که قادر به حصول به اهداف خود از طریق گفتگو نبوده اند، مسیر توسل به قوه قهریه را برگزیده اند. شکست در این مسیر هم به شکل گیری اتحاد و تشکلات افراط گرایی و ترور و خشونت انجامیده است.

از منظر دیگر جوامع در حال توسعه با تهاجم و اشغال دچار شکاف شدند، روندهای توسعه‌ای آن‌ها با مانع مواجه شد، فقر در آن‌ها در حال گسترش و وخیم‌تر شدن است، پیامدهای منفی فقر برای بافت اجتماعی، مشتمل بر بیکاری گسترده و چشم انداز ضعیف برای آینده‌ای بهتر و سالم‌تر، همگی به محیط اجتماعی ناسالمی اشاره دارند که زمینه را برای تولید و تکثیر اشکال مختلف بیماری‌های اجتماعی و خشونت سیاسی فزاینده و خودافزا فراهم و بارور می کنند.

عنصر مهم دیگر ناکارآمدی سازمان و نظام دولت در پاسخگویی و تأمین درخواست بنیادین توده مردم برای برخورداری از کرامتو رفاه  است. این امر قطعاً می‌تواند در چارچوب ناتوانی مأیوس کننده جهان اسلام برای حل و فصل اوضاع فلسطین درک و تجزیه و تحلیل شود.

 اقدامات خطرناک رژیم اسرائیل در تداوم اشغالگری، تجاوزهای مکرر به حقوق فلسطینان و کشورهای دیگر و سیاست های توسعه طلبانه طی چند دهه گذشته ادامه داشته و بخاطر حمایت های آشکار دولت جدید آمریکا از این رژیم تشدید شده است. رژیم صهیونیستی که از سال 1948 تاکنون حداقل 14 بار همسایگان خود و دولت های منطقه را مورد تجاوز قرار داده است و همچنان به این رفتار خود و سرکوبی خشونت بار فلسطینیان در سایه حمایت آمریکا ادامه می دهد که بحران اخیر در بیت المقدس و ممانعت از ورود مسلمانان به مسجدالاقصی آخرین نمونه از این اقدامات غیرقانونی این رژیم بوده و حتی قطعنامه های متعدد شورای امنیت و سازمان ملل متحد را نقض کرده است و مدارک و شواهد بسیاری در ارتباط با سیاست های تجاوزکارانه، آپارتاید و جرایم جنگی از آن رژیم در گزارشهای سازمان ملل متحد وجود دارد. ادامه شهرک سازیهای غیر قانونی در سرزمین فلسطینیان  نقض کنوانسیون چهارم ژنو و نمونه جنایت جنگی است. رویه این رژیم نشان می‌دهد که هیچگاه در پی صلح نبوده و مشارکت در مذاکرات را صرفا با هدف خرید زمان و ادامه سیاست تجاوز و توسعه طلبی دنبال کرده است.

 

2- وضعیت موجود وراهکارهای برخورد:

تحولات جدید در صحنه بین المللی خصوصا فروپاشی اتحادجماهیر شوروی که نوعی خلاء قدرت در صحنه بین المللی و رویکرد یکجانبه گرایی را بدنبال داشت، متاسفانه فرصتی را برای برخی کشورها وقطب قدرت فراهم کرد که برای استمرار سلطه خود بر مناطق ژئوپلیتیک جهان خاصه درخاورمیانه ومناطق پیرامون آن از ابزارافراط گرایی استفاده کنند.شکل گیری گروههای افراطی وتروریستی یکی از مهمترین موفقیت اینها در منطقه وجهان اسلام بود که از یکسو باعث بی ثباتی مستمر در افغانستان، جنگ وکشتار در عراق وسوریه ونابودی زیرساختها و بخش مهمی از گنجینه فرهنگ وتمدن اسلامی گردید

بنابراین، اکنون اندیشمندان جهان اسلام، علمای بزرگوار و همه مراکز اسلامی در اقصی نقاط جهان اسلام  وظیفه سنگینی دارند که هم در راستای شناساندن اسلام اصیل به جوانان واغنای فکری آنها برنامه ریزی وکوشش نمایند وهم حفظ اتحاد در جهان اسلام را از طریق نشستها وتبادل نظر ویافتن راهکارهای مناسب دنبال کنند.

امیدوارم نشست سان پائولو مقدمه ای برای حرکت در این راستا بوده ودر آینده علاوه براستمرار آن با مشارکت مذاهب وخانواده بزرگ اسلامی، با اندیشمندان سایر ادیان نیز نشستهای مشابهی جهت شناساندن چهره واقعی تروریسم وحامیان بی نقاب و نقابدار آن را شاهد باشیم.

در پایان لازم می دانم از دولت برزیل، مسئولین محترم ایالت  سان پائولو ، پلیس فدرال و پلیس نظامی در حمایت از برگزاری این کنفرانس تشکر نمایم.

 


١٦:٥٥ - 1396/05/09    /    شماره : ٤٦٨٢٦٣    /    تعداد نمایش : ١٣٣خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران