گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی


  چاپ        ارسال به دوست

نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی

س: درباره اقدام دولت کویت مبنی بر کاهش تعداد دیپلماتهای ایرانی در آن کشور چه نظری دارید؟

ج: موضوع، کاهش تعداد پرسنل سفارت در کویت است. در دیدار روز پنجشنبه سفیر کشورمون با مقامات کویت، اطلاع داده می شود که بهتر است تعدادی از پرسنل دیپلماتیک کا کاهش یابد و این کاهش هم ظرف مدت 5/1 ماه صورت گیرد. روابط ایران و کویت همواره مثبت بوده است. اقدام شایسته ای از طرف کویت نبوده و قابل سرزنش است. می توانیم گفتگوها را داشته باشیم. سفیر ایران به کار خود در آن کشور ادامه خواهد داد. حق اقدام متقابل را برای خود محفوظ می دانیم و اگر لازم باشد در زمان مقتضی اقدام متقابل می کنیم. در عین حال، یادآوری می کنم که تعداد دیپلماتهای کویت در تهران محدود است.

 

س: در صورت لغو برجام توسط ترامپ آیا کشورهای اروپایی توانایی مخالفت با آمریکا را دارند ؟

ج: برجام یک توافق دوجانبه نیست بلکه توافقی چند جانبه است. مواضع کشورهای اروپایی درباره برجام را می دانیم و آنها معتقد به ادامه برجام هستند و با رفتارهای عهدشکنانه آمریکا موافق نیستند. موضوع کم کاری در برجام با خروج از برجام متفاوت است.

 

س: در دیدارهای هفته گذشته مقامات ایران و عراق چه مطالبی بررسی شده است؟

 ج: روابط دو همسایه دیرین ایران و عراق از ظرفیت گسترده ای برای توسعه برخوردار است. لذا همواره تماسهای دو کشور را در حوزه های مختلف داشته و خواهیم داشت. در این دیدارها، مسائل دوجانبه و مسائل منطقه ای مورد بررسی قرار گرفته است. اینکه دقیقاً چه مطالبی در این دیدارها بیان شده قابل ذکر نیست. روابط ایران و عراق به سایر کشورها ارتباطی ندارد و دیگران حق دخالت در مورد ارتباط با یک کشور همسایه را ندارند.

 

س: گفته می شود ترامپ تیمی را موظف به پیدا کردن راههای خروج از برجام کرده است. نظر شما چیست؟

ج: کردار و گفتار همیشه یکسان نیست. لذا براساس گفته ها نمی توان عمل در آینده را پیش بینی کرد. این اقدام ترامپ جدید نیست و از زمان انتخابات این صداها در آمریکا به گوش رسیده است. اینکه توسط ترامپ گروهی مشخص شده، اقدامات آنها را باید در آینده دید و نسبت به آن قضاوت کرد. سخنان زیادی شنیده ایم ولی مهم عمل و کردار است. با دقت رفتار آمریکا را رصد می کنیم .

 

س: آیا اسماعیل هنیه قصد سفر به ایران دارد یا خیر؟

ج: این خبر در رسانه ها مطرح شده و اما در عمل و از کانالهای رسمی چیزی دریافت نشده است.

 

س: آمریکا تهدید کرده در صورت عدم آزادی اتباع آن کشور ایران با تبعات جدی مواجه می شود. نظر شما چیست ؟

ج: شخصی که تحت پیگیری بوده، دستگیر شده است. این تهدیدات را نباید طرح کرد چرا که دوران تهدید گذشته و این مطالب مصداق دخالت در امور داخلی ایران است. ایران مردم سالاری، استقلال قوا و استقلال قوه قضاییه دارد که در جهت اجرای قانون عمل می کند. این تهدیدات تأثیری بر جمهوری اسلامی ایران و سیستم قضایی ما نخواهد داشت. آمریکا نیز باید از گویش دیگری درباره ایران استفاده کند و تهدید آنها امری مذموم است.

 

 

س: نظر شما درباره دستگیری شناورهای ایران و عربستان توسط دو کشور چیست؟ چه اقدامی برای کاهش این وضعیت صورت گرفته است؟ آیا ایران و عربستان برای آزادی زندانیان خود مذاکره خواهند کرد؟

ج : ایران برای همسایگان خود احترام قائل است و براساس سعه صدر با آنها برخورد می کند. اینگونه اتفاقات به صورت طبیعی اتفاق می افتد و قایقهای نظامی و غیر نظامی از جمله لنج های صیادی ممکن است به صورت ناخواسته به آبهای کشور دیگر وارد شوند که با گفتگو قابل حل است. این مسأله را نمی توان بهانه ای برای ایجاد وضعیت نابهنگام دانست. با عربستان روابط سیاسی نداریم و در برخی مواقع از کانالهای دیگر پیامهای خود را منتقل می کنیم. صرفاً در مورد حج سفر هیات سازمان حج و زیارت انجام شده و مذاکره صورت گرفته است.

 

س: ورود سرلشگر باقری به بحث رفراندوم استقلال کردستان به چه معناست؟

ج: استقلال کردستان خوابی است که تا تعبیر آن زمان زیادی لازم است. ایران خواستار تمامیت ارضی و وحدت سرزمینی عراق است و رفراندوم را به ضرر صلح و ثبات منطقه می دانیم. این مسئله موجب ورود عوامل ثالث و بی ثباتی منطقه خواهد شد و به نفع هیچ کس نیست. در شرایط کنونی باید برای تمامیت ارضی عراق و حفظ حاکمیت ملی آن کوشش کرد.

 

 

س: در نشست کمیسیون مشترک برجام چرا به صورت علنی از طریق مکانیسمهای پیش بینی شده نقض عهد طرف آمریکایی پیگیری نشد؟

ج: موضوع برجام و عملکرد اعضای 1+5 در این زمینه را دقیقاً بررسی می کنیم. در کمیسیون مشترک اخیر برجام در وین به صورت مفصل و دقیق کم کاری و عهدشکنی آمریکا طرح و مواضع اعضا در این باره را شنیدیم. همه بر پایبندی کشورمان به برجام اذعان داشتند. آنها بر پایبندی همه طرف ها به این تفاهم تأکید داشتند. حتی آمریکا، علی رغم عهدشکنی ها، پایبندی خود به برجام را اعلام کرده است. استفاده کردن از سازو کار حل اختلاف در برجام و پیگیری آن موضوع پیچیده ای است که در صورت نیاز از آن استفاده خواهد شد. امیدواریم مانند ایران، همه طرفها به تعهدات خود عمل کنند.

 

س:واکنش جمهوری اسلامی ایران به تصویب تحریم های جدید علیه ایران چیست ؟

ج: پس از تصویب تحریم های جدید، واکنش نشان خواهیم داد. به صورت اصولی با هر گونه تحریم مخالفیم. چرا که تحریم ابزاری ناعادلانه است که تأثیری ندارد. ایران در دوران تحریم در بسیاری از حوزه ها توانست با اتکاء به نیروهای خود به پیشرفتهای زیادی دست یابد. تحریم اقدامی مذموم است که موجب افزایش تنش می شود. بیانگر خصومت با ملتی است که یک انتخابات با شکوه را اخیرا برگزار کرده است.

 

س: با توجه به سفر اخیر وزیر خارجه عمان به تهران  اخباری مبنی بر رد و بدل شدن پیام بین ایران و آمریکا توسط عمان منتشر شده است. آیا آن را تأئید می کنید؟

ج: روابط ایران و عمان روابط نمونه ای است که همواره در زمینه های دوجانبه و منطقه ای شاهد تبادل نظر و رایزنی با یکدیگر بوده ایم . سفر اخیر وزیر خارجه عمان به ایران در چارچوب مسائل دوجانبه و منطقه ای بود. هر سفری یک پیام دوستی و مودت می تواند داشته باشد و این سفر از این اصل جدا نیست . عمان کشور مستقلی است و وزیر خارجه عمان می تواند با مقامات سایر کشورها ارتباط داشته باشد .

 

س: ارزیابی شما از مانع تراشی آمریکا در روابط  ایران با اروپا چیست؟

ج: اقدامات آمریکا و نگاه خصمانه آن نسبت به ایران همچنان وجود دارد و از هرگونه خصومت نسبت به ایران فروگذاری نکرده و نخواهد کرد. آمریکا با تناقضات زیادی روبروست. از یک سو با برجام و ساز و کارهای محکم آن روبروست که علی رغم دیدگاههای تند موجود در هیأت حاکمه آمریکا، نتوانسته است در مورد آن اقدامی کند ولی از سوی دیگر، برای تضعیف برجام دست به اقدامات دیگری می زند مانند محروم کردن ایران از مزایای برجام. ولی نهایتاً اینگونه اقدامات آمریکا، از جمله تحریمهای جدید، نتیجه ای برای آنها نخواهد داشت. توان و اقتدار ایران مایه نگرانی آمریکا شده لذا فعالیتهای موشکی و فعالیتهای سپاه را بهانه کرده اند.

 

س: دکتر ظریف اعلام کرده است در صورت حسن نیت آمریکا، ایران حاضر است در حوزه های جدید با آمریکا مذاکره کند. این حوزه های جدید چیست؟

ج: این حرف جدیدی نیست. برجام محکی است برای قضاوت درباره اینکه آیا می توان به کار با آمریکا امیدوار بود یا نه؟ عهدشکنی آمریکا نشان داد که آن کشور قابل اعتماد نیست. آمریکا باید تصمیم بگیرد که آیا با قلدری می خواهد با کشورهای منطقه سخن بگوید یا راه و روش تعامل و سازنده را پیش بگیرد.

 

س: آیا ایران از اقلیم کرکوک در مقابل اقلیم کردستان حمایت خواهد کرد؟

ج: این مسائل داخلی عراق است و ما در آن دخالت نمی کنیم.

 

س: واکنش دستگاه دیپلماسی به سیاه نمایی برخی مقامات کشورهای همسایه ایران از جمله ترکیه و تاجیکستان مانند سیاه نمایی های آمریکا، چیست؟

ج : روابط ایران با ترکیه و تاجیکستان مباحث خود را دارد و با آنچه از سیاه نمایی های آمریکا  علیه ایران، شاهدیم، متفاوت است.  

 

س: آیا آماری از مقامات شرکت کننده در مراسم تحلیف ریاست جمهوری دارید؟

ج: ستادی در این زمینه تشکیل شده وموضوع را در دست پیگیری دارند. در سطح خوبی از سایرکشورها در مراسم تحلیف بویژه از کشورهای همسایه در مراسم مزبور شرکت خواهند کرد.

 

س: اعلام شده سازمان ملل خارج از پروسه عادی خود کمک مالی با عنوان «پیاده سازی فرامین غربیها برای حمایت از زنان» در ایران ارائه کرده است. نظر شما چیست؟

ج: من خبری در این زمینه ندارم، اگر به نتیجه رسیدم به شما اعلام خواهم کرد.

 

س: چشم انداز همکاری اقتصادی ایران و عراق پس از آزادی موصل را چگونه ارزیابی می کنید؟ تأثیرات منطقه ای استقلال کردستان عراق چه خواهد بود؟ 

ج: در بعد اقتصادی تلاش زیادی شده و سیاست دو کشور در راستای گسترش همه جانبه روابط است.

درباره چیزی که اتفاق نیفتاده نمی شود اظهار نظر کرد. استقلال کردستان عراق موجب بی ثباتی منطقه خواهد شد.

 

س: صدور روادید هیأت کنسولی ایران برای حج به کجا رسید؟

ج: هنوز روادید صادر نشده است. براساس توافقات صورت گرفته با عربستان، هیأت کنسولی باید بیش از ورود حجاج به عربستان وارد شوند. گمانه زنی خاصی نمی توانم بکنم. ابهاماتی در باره وظایف این گروه وجود دارد. صرف ورود گروه به عربستان مورد نظر ما نیست. باید مشخص شود که این گروه چگونه می تواند به وظایف خود عمل کند. صرف گرفتن ویزا بدون عدم امکان ارتباط با مقامات سعودی  و پیگیری مسائل حجاج ایرانی قابل قبول نیست.

 

س: سفر نماینده ویژه چین در امور سوریه به ایران در چه راستایی صورت گرفته است؟

ج: سفر به درخواست طرف چینی صورت گرفت. موضوع فقط سوریه بود. اولین تماس با چین در مورد سوریه بود. در دیدارهای صورت گرفته به مطالب بسیار مهمی اشاره شد و رایزنی های خوبی درباره بحران سوریه انجام شد. از حضور چین و فعالتر شدن آن کشور در حوزه سوریه استقبال می کنیم.

 

س: یک ماه پیش روابط ایران با عمان و کویت نمونه اعلام شد. وزارت امور خارجه چه برنامه ای دارد برای اینکه روابط با عمان مانند روابط با کویت نشود.

ج: تلاش ایران ادامه ارتباط با کشورهای منطقه است. عناصر ثالث همواره تلاش کرده اند ثبات و آرامش منطقه را تحت تأثیر قرار داده و با ناامنی روبرو کنند. سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران حفظ منافع ملی خود و سایر کشورهای منطقه و خنثی کردن دسیسه های خبیثانه است.

 

س: آیا می توان از راههای غیر حقوقی مانند مذاکره و سازش مسأله مصادره بنیاد علوی در آمریکا و اموال ایران در کانادا را حل کرد و از بن بست حقوقی موجود خارج شد؟

ج: بنیاد علوی وابسته به دولت ایران نیست و غیر دولتی است. مبلغ 7/1 میلیارد اعلام شده توسط دادگاه کانادایی صرفاً ادعا است و چنین دارایی وجود ندارد. در حال حاضر پیش بینی خاصی در مورد آینده این موضوع وجود ندارد و سیستم قضایی در حال پیگیری موضوع است. قبلا نیز مشکلاتی مشابه وجود داشته که از راه های حقوقی و قضایی حل شده است. تماسهای سیاسی نیز می تواند در برخی موارد، کارساز باشد. از نظر ما بن بست مورد نظر شما وجود ندارد.

 

س: نظر وزارت امور خارجه درباره موضوع اعطاء تابعیت به فرزندان زنان ایرانی که با شوهران خارجی ازدواج کرده اند چیست؟

ج: در دست بررسی است. برخی قوانین ما مربوط به گذشته است. این آمادگی وجود دارد در صورت فراهم شدن پیش زمینه ها، در مجموعه نظام، این مشکل حل شود.

 

س: وزیر انرژی افغانستان ایران را به عدم مدیریت آب و نیرو متهم کرده است. آیا وزارت امور خارجه در مورد آبهای ورودی از کشورهای همسایه از جمله افغانستان اقدامی کرده است یا خیر؟

ج: از گذشته این مسأله مورد بررسی قرار گرفته و مذاکراتی درباره آن صورت گرفته است. از جمله در آخرین سفر وزیر خارجه کشورمان به افغانستان بحث آب به صورت مفصل با رئیس جمهور آن کشور مطرح شد. تشکیل 5 کمیته در آن سفر تصویب شد که یکی از آنها کمیته آب است. نشست اول کمیته های مزبور ماه گذشته در تهران تشکیل شد و دور دوم آن احتمالاً در یک ماه آینده در افغانستان تشکیل خواهدشد. از چند ماه پیش بخشی به نام دیپلماسی آب در وزارت خارجه ایجاد شده است که موضوع آب را با همکاری دستگاه های ذیربط، پیگیری می کند.

 

س: آیا وزارت امور خارجه با سازمان حج در مورد عدم اقدام عربستان به تعهدات خود در مورد توافقات صورت گرفته، هماهنگی لازم را انجام داده است؟

ج : دولت عربستان باید صدور ویزا و شرح وظایف هیأت کنسولی ایرانی برای حج را حل کند. منتظر خواهیم ماند و در صورت نیاز، در آینده دستگاههای ذیربط باید در مورد انجام شدن یا نشدن حج تصمیم بگیرند.

 

س: اقدامات عملی وزارت امور خارجه در مورد طرح اشغال مسجد الاقصی به غیر از موضع گیری چیست؟

ج: مواضع ما درباره مسائل فلسطین مشخص است. دو بیانیه درباره مسائل اخیر در مسجد الاقصی داشته ایم. هر اقدامی که بتوانیم در این زمینه انجام خواهیم داد. عملکرد برخی کشورهای اسلامی رژیم صهیونیستی را جری تر کرده است. کشورهای اسلامی باید  با اراده قوی تر، به جای پرداختن به مسائل دیگر که نتیجه ای جز دردسر برای جهان اسلام دارد، در این خصوص اقدام کنند.

 

س: اقدامات وزارت خارجه برای پاسخ دادن به نقض برجام توسط آمریکا چیست؟

ج: با بدعهدی آمریکا درباره برجام روبرو بوده ایم و در کمیسیون مشترک برجام این مسأله پیگیری شد. برجام نمی تواند توسط آمریکا نادیده انگاشته شود. مکانیسم هایی برای اینگونه مشکلات در برجام پیش بینی شده و وظیفه وزارت خارجه تهیه گزارش درباره روند برجام و ارائه آن به هیأت عالی نظارت بر برجام است. در آنجا درباره نوع واکنش به نقض برجام تعیین تکلیف می شود.

 

س: افتتاح دفتر اتحادیه اروپا در تهران به کجا رسید و آیا مانعی در این زمینه وجود دارد؟

ج: بحث افتتاح دفتر اتحادیه اروپا در تهران در دست بررسی است و زمانی که بررسی ها تکمیل شد خبر آن اعلام خواهد شد. پروسه و روند آن باید طی شود که این روند زمان بر می باشد.

 

 


١٥:٥١ - 1396/05/02    /    شماره : ٤٦٧٢٠٥    /    تعداد نمایش : ١١٨خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران