گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی


  چاپ        ارسال به دوست

نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی

متن جلسه سخنگوی وزارت امور خارجه

با رسانه های داخلی و خارجی

 

سخنگوی وزارت امور خارجه : آزادسازی موصل را به دولت، مردم، همه عشایر و قبایل و بسیج مردمی عراق که برای پیروزی تلاش کردند تبریک می گویم. سرکوب تروریسم در یک منطقه حساس عراق می تواند سرآغاز ریشه کنی تروریسم در منطقه باشد.

 

س : آیا وزارت خارجه از عدم امضای دوباره برجام توسط ترامپ نگرانی دارد؟

ج : امروز بیشتر به نظر می رسد که هیأت حاکمه آمریکا به تنهایی نمی تواند برجام را نقض کند. لذا آمریکا به جای برخورد،  اقدامات منفی و ضد ایرانی را در چارچوب لوایح و مصوبات دیگر با هدف خنثی کردن دستاوردهای برجام در پیش گرفته است. به ویژه در حوزه اقتصادی تلاش هایی را انجام می دهند. باید منتظر بود که در آینده چه اتفاقی می افتد. جمهوری اسلامی ایران برای هر اقدامی آماده است.

 

س: دیدگاه وزارت امور خارجه در مورد جزئیات ارائه خدمات کنسولی به حجاج چیست  و چه اقداماتی برای تأمین امنیت حجاج صورت گرفته است؟

ج : ایران و عربستان روابط سیاسی ندارند. امسال سازمان حج و زیارت بر اساس مصوباتی که وجود داشت مسئولیت مذاکره با طرف سعودی را پذیرفت و تفاهمات لازم انجام شد. تا این لحظه قرار است حجاج اعزام شوند. تیم های مقدماتی اعزام شده اند. با توجه به نیازهای حجاج به خدمات کنسولی و ضرورت همراهی حجاج، اعزام تیم کنسولی جزو توافقات با طرف عربستانی است. 10 نفر از همکاران بخش کنسولی وزارت امور خارجه برای ارائه خدمات به حجاج ایرانی اعزام خواهند شد.

 

س : نظر دستگاه دیپلماسی نسبت به دیدارهای رؤسای جمهور آمریکا و روسیه چیست؟

ج : اولین دیدار سران آمریکا و روسیه در حاشیه اجلاس گروه 20 انجام شد. نفس این مذاکره می تواند مثبت باشد، به شرط آن که در محیطی شفاف و در جهت برقراری صلح و  امنیت جهان باشد. باید منتظر ماند تا اخبار بیشتری درباره نتایج آن به دست آید.

 

س : دستگاه دیپلماسی برای حمایت از بازرگانان ایرانی که اخیراً به قطر کالا صادر کرده اند، چه اقداماتی انجام داده است؟

ج : روابط ایران با همسایگان از جمله قطر طبق روال قبلی است و اتفاق جدیدی در حوزه روابط تجاری دو کشور رخ نداده است. بخش خصوصی دو کشور اخیراً کار بیشتری انجام داده و با توجه به کانال های ارتباطی خود مشغول فعالیت هستند. اگر اتفاق خاصی رخ دهد مشکلات از طریق کانال های ذیربط پیگیری می شود. روابط با قطر مانند گذشته ادامه خواهد یافت و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

 

س : توافق صورت گرفته بین ترامپ و پوتین در مورد آتش بس در سوریه از طرف ایران چه ضمانت اجرایی دارد؟

ج : ایران نمی تواند در این زمینه ضمانتی بدهد. ولی بر اساس توافق آستانه و ارتباطات خاص ایران و روسیه، ما با مسکو دائم در حال تبادل نظر می باشیم. اگر تفاهم بین آمریکا و روسیه  به کل سوریه تسری پیدا کند و بتواند مناطق کاهش تنش که قبلاً در آستانه روی آن بحث شد را تقویت کند و آتش بس و ثبات را تثبیت نماید مورد قبول است. ولی با شناختی که از عملکرد آمریکا  وجود دارد و ابهاماتی که در مورد مسائل مختلف از جمله حمله آمریکا به نیروهای سوریه شاهد آن هستیم حرکت به جلو را مشکل می کند. بحث آتش بس نمی تواند به نقاط خاص منتهی شود و باید به همه سوریه تسری یابد. اگر واقعیت های سوریه از جمله حق حاکمیت مردم سوریه نادیده انگاشته شود در موفقیت هر تفاهمی در باره سوریه باید تردید کرد.

 

س : تاریخ کمیسیون برجام چه زمانی است و چه مواردی در آن بررسی خواهد شد؟

ج : تاریخ کمیسیون مشخص است و مشکلاتی که از جلسه قبل باقی مانده  باید بررسی شود.

 

س : نظر جنابعالی درباره مشکلات ایجاد شده در روابط ایران و تاجیکستان چیست؟

ج : ایران و تاجیکستان دارای اشتراکات زیادی می باشند و در ایران نظرات مثبتی درباره تاجیکستان و دولت آن کشور وجود دارد. گاه گاهی احساس می شود عناصر ثالث سعی می کنند روابط دو کشور را تحت تأثیر قرار دهند. تلاش ما حل و فصل مشکلات و سوء تفاهمات دوشنبه نسبت به تهران است. امیدواریم دولت تاجیکستان از سوء تفاهمات دوری نماید.

 

س : معاهده منع سلاح اتمی در سازمان ملل چه تأثیری در سطح بین الملل خواهد داشت؟

ج : جمهوری اسلامی ایران از آن استقبال می کند و معتقد است که برای از بین بردن سلاح های هسته ای باید اقدام کرد. امیدواریم شاهد خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای باشیم.

 

س : نظر جمهوری اسلامی ایران درباره درخواست اسرائیل از روسیه مبنی بر لزوم خروج و دور کردن ایران از جنوب و جنوب غرب سوریه و خروج مستشاران نظامی ایران از آن مناطق چیست؟

ج : این درخواست موضوع جدیدی از طرف رژیم صهیونیستی نیست. جزئیات مذاکرات رهبران روسیه و آمریکا هنوز مشخص نشده و باید منتظر بود. امیدوارم که مذاکرات صورت گرفته واقعیت های موجود سوریه را در نظر گرفته باشد تا مانند توافقات پیشین منجر به شکست نشود. در مورد این که نیروهای مستشاری ایران در آن منطقه حضور دارند یا خیر نمی توانیم قضاوتی داشته باشیم دیدارهای دیپلماتیک مختلفی با مقامات روسیه وجود دارد و باید کمی صبر و حوصله داشت تا بتوانیم بهتر قضاوت کنیم.

 

س : روند مذاکره برای بهبود روابط با کانادا در چه مرحله ای است؟

ج : آخرین تماس تلفنی دکتر ظریف با همتای کانادایی چند هفته پیش از انتخابات ریاست جمهوری بود. پس از آن  یک هیأت کانادایی هم پیش از انتخابات به کشورمان سفر کرد. قرار شد مذاکرات دو کشور ادامه یابد و تاریخ مشخصی برای دور بعدی مذاکرات که احتمالاً در اتاوا خواهد بود مشخص خواهد شد. امیدواریم که این مذاکرات منجر به نتیجه شود. مسئول مذاکره با کانادا وزارت خارجه است و فعلاً در سطح مدیر کل نشست بعدی را در صورت تعیین تاریخ خواهیم داشت. 

 

س : دیروز اعلام شد که سه راکت از ایران به پاکستان شلیک شده است. موضع جمهوری اسلامی ایران چیست؟

ج : متأسفانه علی رغم سفر چندی پیش دکتر ظریف به پاکستان گاه گاهی در مرزهای پاکستان با تحرکات گروه های تروریستی روبرو می شویم. به زودی در کمیسیون مشترک امنیتی که حاصل سفر دکتر ظریف به پاکستان است مکانیسم های بیشتری برای ثبات مرزها تعیین خواهد شد.

 

س : عربستان برای تأمین امنیت حجاج ایرانی چه اقداماتی انجام خواهد داد؟ دقیقاً بفرمائید.

ج : آنچه مسلم است این که امنیت حجاج ایرانی برعهده طرف عربستانی است و در مذاکرات با آنها این موضوع پیگیری می شود و اطمینان های لازم به دست آمده و حجاج ما نباید نگرانی خاصی در این زمینه داشته باشند. در فضای مجازی متأسفانه مطالبی بیان می شود که به نگرانی ها دامن می زند. اخبار درست را باید از سازمان حج و زیارت دریافت کرد. انشاءالله حج انجام و مشکلی در آن نخواهیم داشت.

 

س : آیا اعتراض ایران به دولت کانادا نسبت به مصادره اموال ایران اعلام شده و در مذاکرات احتمالی پیش رو با کانادا طرح خواهد شد؟

ج : مذاکرات ادامه خواهد داشت ولی هنوز به تفاهم اصلی نرسیده ایم که این مساله بیانگر وجود مشکلاتی است. دو طرف برای حل آن مشغول کار هستند. حکم دادگاه برخلاف اصل مصونیت دولتهاست و برای ما قابل قبول نبوده و در حال پیگیری موضوع هستیم. طبیعی است که در حوزه روابط دوجانبه این نوع برخوردها لحاظ خواهد شد. ما پیگیری های خود را انجام خواهیم داد. امیدواریم اقدامات نابجای دولت پیشین کانادا با اقدامات دولت کنونی آن کشور جبران و راه برای حل سایر مسائل باز شود.

 

س : درباره سد سازی های ترکیه چه اقداماتی انجام شده  است؟

ج : برخی پیگیری ها را وزارت امور خارجه انجام خواهد داد و موضوع در دست  پیگیری است.

 

س : چه توصیه ای به زائران ایرانی برای داشتن حجی آرام دارید؟

ج : مقدمات کار توسط سازمان حج و زیارت انجام شده است. جلسات زیادی در حوزه حج توسط ارگان های مختلف برگزار شده و توصیه های لازم توسط سازمان حج انجام شده است. نیازی به توصیه کردن از طرف وزارت امور خارجه نیست.

 

س : چه پیش بینی نسبت به امضا یا عدم امضای ادامه تعویق تحریم های ایران توسط ترامپ دارید؟

ج : باید منتظر ماند. در صورت عدم تعویق تحریم ها، جمهوری اسلامی ایران سناریوهای خود را دارد و متناسب با اقدامات طرف مقابل اقدام خواهد کرد.

 

 

س : آیا آتش بس ایجاد شده در جنوب غرب سوریه اشغال جولان توسط اسرائیل را تثبیت نمی کند؟

ج : تکرار می کنم که هر توافقی باید واقعیت های موجود در آن کشور را در نظر بگیرد و گر نه موفق نخواهد شد. خواب های بی ربط تعبیر نخواهد شد.

 

س : آلمان ایران را به جاسوسی متهم کرده است. واکنش ایران چیست؟

ج : الزاماً این گزارشات درست نیست. روابط دو کشور بسیار خوب است و دیدگاه ایران عدم مداخله در امور دیگر کشورهاست. به نظر می رسد در این گزارش سوء تفاهماتی وجود دارد و قابل اعتنا نیست.

 

س : دستاوردهای آستانه 5 چه بود و جزئیات دور بعدی مذاکرات کارشناسی که در تهران برگزار می شود را بفرمائید.

ج : مذاکرات آستانه دارای فراز و نشیب است و نباید انتظار داشت که در هر جلسه همه مشکلات حل شود. پیچیدگی مسأله سوریه و نظرات سه کشور دخیل در آن و واقعیت های سوریه  و بازیگران مختلف در آن کار را مشکل می کند . نشست برگزار و قرار شد  مذاکرات ادامه یابد. نشست در سطح کارشناسی ظرف چند هفته آینده برگزار خواهد شد.

 

س : قرار شده نمایندگان اقلیم کردستان عراق برای مذاکره درباره رفراندم در آن اقلیم به ایران سفر کنند. آیا این سفر در موضع ایران تأثیر خواهد داشت؟

ج : موضع ایران درباره تمامیت ارضی عراق تغییر ناپذیر و غیرقابل مذاکره است. با همه اقوام و طوایف و دولت مرکزی رابطه داریم. تمامیت ارضی و یکپارچگی سرزمین عراق به نفع مردم عراق و کشورهای منطقه است و هر اقدامی برای خدشه دار کردن آن می تواند عراق را دچار بی نظمی و ناآرامی کند.

 

س : سرمربی تیم ملی فوتبال اعلام کرده به دلیل تحریم ایران پاداش تیم ملی فوتبال دریافت نشده است. چه توضیحی در این زمینه دارید؟

ج : وزارت امور خارجه همکاری لازم را با فدراسیون های ورزشی داشته و اگر مورد خاصی  باشد موضوع قابل پیگیری است.

 

س : آیا ایران از بحران قطر بهره برداری کرده است یا خیر؟

ج : دیدگاه ایران نسبت به همسایگان خود مثبت و از ابتدای بحران تلاش داشته است تا تنش را کاهش دهد. افزایش تنش در منطقه به صلاح نیست و می تواند به یک بحران جدی منجر شود. سیاست ما دعوت به آرامش و حل مشکل از راه گفتگو بوده و هست.

 

س : آخرین وضعیت چهار دیپلمات ربوده شده ایران در لبنان چیست؟

ج : این پرونده ای مفتوح است و پیگیری آن در دست اجراست. موضوع فراموش شده ای نیست.

 

س : ایران تا کجا از قطر حمایت خواهد کرد؟

ج : نگاه ما کمک به  برقراری ثبات و آرامش بدون نگاه جانبدارانه است.

 

س : روابط با عراق آیا در دولت یازدهم کاهش نداشته است؟

ج : روابط با عراق گسترده و همه جانبه است. روابط کاهش نداشته است بلکه از رشد قابل توجهی هم برخوردار بوده است.  هفته پیش آقای عبادی و حکیم به ایران سفر کردند و در همه زمینه ها روابط در عالی ترین سطح است.

 

س : اخیراً درگیری ها در قره باغ شدت گرفته است. موضع ایران در این زمینه چیست؟

ج : درگیری ها به نفع مردم منطقه از جمله ایران نیست. ایران نزدیک ترین فاصله را به منطقه درگیری دارد. در این مناقشه اولین میانجی ایران بود. امروز هم نگرانی داریم و افزایش تنش را تأئید نمی کنیم. احساس می شود عناصری خارج از منطقه برای دمیدن در این اختلاف تلاش می کنند. از تنش های اخیر ابراز تأسف کرده و امیدواریم آرامش در منطقه حکم فرما شده و گروه مینسک نیز به وظایف خود عمل کند. 


١٥:٥٠ - 1396/04/19    /    شماره : ٤٦٥٠٤٨    /    تعداد نمایش : ٥٠خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران