گالری تصاویر
پیوندهای مهم

اخبار > مصاحبه سفیر ایران در برزیل با بزرگترین روزنامه برازیلیا


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه سفیر ایران در برزیل با بزرگترین روزنامه برازیلیا

 مصاحبه سفیر ایران در برزیل با بزرگترین روزنامه برازیلیا

سید علی سقائیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در برازیلیا روز جمعه 29/02/1396 همزمان با برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در شهرهای برازیلیا و سانپائولو، با روزنامه کوئیرو پرتیراژترین روزنامه برازیلیا مصاحبه نموده و به پرسش های خبرنگار کوئیرو پاسخ داد.

سقائیان در پاسخ به این پرسش خبرنگار که چهار سال پیش مساله تاثیر تحریم ها علیه اقتصاد ایران برای شرکت کنندگان انتخابات مهم بود، امروز به چه علت این موضوع مهم و اساسی است؟

گفت: البته این موضوع در دهه اخیر موضوع داغ و مهمی بوده است. ما خیلی صلح طلبی نشان داده و توانستیم به یک توافق هسته ای دست یابیم که سرمشق خوبی برای دنیا است از این نظر که با مذاکره همه چیز می تواند حل و فصل شود. در طول چهار سال آقای روحانی با رفع تحریم ها این شانس را داشت که یک مجموعه تسهیلاتی برای نسل جوان و اقتصاد کشور فراهم نماید. فکر می کنم این امر خیلی مهم بود که نشان داده شود ایران کشور همه مردم و شریک نظام بین الملل است. هر کارشناسی اذعان دارد که چهار سال برای تحرک دادن به اقتصاد فرصت کافی نیست ولی نتیجه خوب بود. ما پذیرای بیش از 50 هیات بلند رتبه خارجی بودیم. ایران بازار بزرگی است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال خبرنگار در خصوص تاثیر لفاظی های دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بر مبارزات انتخاباتی ایران گفت:

رئیس جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که باید صبر کنیم و ببینیم که او (ترامپ) چگونه با خاورمیانه برخورد می کند. حالا او به منطقه سفر کرده و با رهبران عرب صحبت می کند. موضع ایران خیلی روشن است . ما با پدیده تروریسم مبارزه می کنیم . داعش متاسفانه از حمایت پولی و مالی برخی از کشورهای مسلمان برخوردار است و ایران نه تنها در سوریه بلکه در عراق و افغانستان سربازانش را فدا حفظ صلح و امنیت می کند و با پدیده تروریستی داعش مبارزه می کند. آیت الله خامنه ای اجازه داده است که با آمریکا تنها در خصوص مسائل هسته ای مذاکره شود ولی با کشورهای اروپائی مذاکره کرده ایم برای اینکه مقامات می خواهند با تجربیات خوب ما آشنا شوند.

دانشجویان ایرانی در مورد مساله هسته ای گفتگو و اظهار نظر می کنند. سیاس خارجی ما روشن و شفاف است. ما رفتار دوستانه داریم. ما به صلح و دوستی معتقدیم و تجارب خویش را در اختیار دیگران قرار داده و از کشورمان دفاع می کنیم. این سیاست با انتخابات تغییر نمی کند چون جزء قانون اساسی ماست.

سقائیان در پاسخ به پرسش خبرنگار مبنی بر اینکه علی رغم شرکت گسترده زنان ایرانی در جامعه و حضور اکثریتی دختران در دانشگاهها، هیچ زنی برای نامزدی ریاست جمهوری پذیرفته نشده است ، آیا این وضع می تواند تغییر کند گفت:

 

 بر اساس تفسیرشورای نگهبان از لفظ رجل سیاسی مندرج در قانون اساسی، امکان نامزدی زنها وجود ندارد. شاید مجلس بتواند از طریق رفراندوم تغییری در آن ایجاد کند. چه کسی می داند. در آینده نسل جدید این موضوع را به شکل دیگری بررسی نمایند. ولی تعدادی از سیاستمداران از این امر انتقاد دارند.در ایران زنانی هستند که وزیر، نماینده مجلس و معاون رئیس جمهوری هستند. دانلود فايل : 1.jpg ( 69KB )


٢٠:٠١ - 1396/02/29    /    شماره : ٤٥٥٦٤٣    /    تعداد نمایش : ٤٨خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران