گالری تصاویر
پیوندهای مهم

روابط سیاسی ایران و برزیل

خلاصه تاریخچه روابط دوجانبه ایران و برزیل

 

الف- تاريخچه روابط ايران با برزيل

روابط دو کشور ایران و برزیل روابطی تاریخی است و بیش از یک قرن قدمت دارد. در سال 1282 هجری شمسی (برابر با 1902 و 1903 میلادی) اسحاق خان مفخم الدوله وزير مختار ايران در واشنگتن مسافرت هايی به چند کشور آمريکای جنوبی به عمل آورد و عهدنامه مودت و تجارت با کشورهای این منطقه از جمله برزيل، آرژانتين، اروگوئه، مکزیک و شيلی به امضاء رساند. اگرچه روابط سیاسی بین دو دولت از همان زمان برقرار گردید ولی تاسیس سفارت در برزیل حدود سه دهه بعد محقق گردید.

برای اولین مرتبه در سال 1314 (1935) سفیر ایران در آرژانتین به عنوان سفیر اکردیته در برزیل معرفی شد و نهایتا در 14 مرداد 1322 سفارت ایران در ریو دو ژانیرو پایتخت برزیل تاسیس گردید و تا سال 1339 (1960) در آن شهر فعالیت می کرد. همزمان با انتقال پایتخت برزیل از ریو دو ژانیرو به برازیلیا در سال 1960، سفارت ایران به عنوان اولین سفارتخانه در برازیلیا توسط آقای ژوزلینو کوبیچکک، رئیس جمهور وقت برزیل افتتاح گردید.

با عنایت به موقعیت جغرافیایی دو کشور (ایران در خاورمیانه و آسیای غربی و برزیل در امریکای جنوبی)، ظرفیت های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و منافع مشترک در عرصه های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی، روابط دو کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همچنین عضویت دو کشور در سازمان ملل متحد و دیگر سازمان های بین المللی و مشارکت فعال در تصمیمات بین المللی با توجه به مواضع نزدیک طرفین، بر اهمیت روابط و همکاری بین دو کشور می افزاید. دو کشور در این مدت در موضوعات مختلف دوجانبه، منطقه ای و بین المللی همکاری داشته اند.

ب- تبادل هیاتها

در بخش سیاسی روابط دو کشور بر اساس اصل احترام متقابل و منافع مشترک استوار می باشد و طی بیش از یک قرن گذشته روند رو به رشدی داشته است. در این مدت تبادل هیاتهای عالیرتبه بین دو کشور در سطوح مختلف انجام گرفته و ادامه دارد. وزرای خارجه دو کشور بارها در تهران، برازیلیا و یا در مقر سازمان های بین المللی با یکدیگر ملاقات و در مورد توسعه روابط دوجانبه و همکاری در دیگر امور مورد علاقه طرفین گفتگو و رایزنی نموده اند. همچنین وزیر علوم و فناوری برزیل در اسفند 1388 و وزیر توسعه و صنایع و تجارت آن کشور در فروردین 1389 به تهران سفر نموده اند. بعد از تشکیل سازوکار رایزنی های سیاسی از سال 1379، معاونین سیاسی وزرای خارجه دو کشور در تهران و برازیلیا با یکدیگر ملاقات و رایزنی نموده اند.

با این وجود بدون شک مهم ترین تحول در روابط دوجانبه در دهه های اخیر، ملاقات های روسای جمهور دو کشور بوده است. روسای جمهور دو کشور در مهر 1388 در حاشیه اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با یکدیگر ملاقات نمودند. جناب آقای دکتر احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران در آذر ماه 1388 به برزیل سفر نمودند. همچنین جناب آقای لولا داسیلوا رئیس جمهور برزیل در اردیبهشت 1389 به تهران سفر نمودند. در طی این سفر آقای لولا داسیلوا در اجلاس گروه 15 در تهران شرکت نموده و "بیانیه تهران" نیز با مشارکت سه کشور ایران، برزیل و ترکیه به امضا رسید. در جریان این سفرها چندین سند همکاری در زمینه های مختلف بین دو کشور به امضا رسید. علاوه بر این، جناب آقای احمدی نژاد برای شرکت در نشست سران کنفرانس توسعه پایدار سازمان ملل متحد معروف به ریو + 20 (31 خرداد الی دوم تیرماه 1391) به شهر ریو دو ژانیرو برزیل سفر نمودند.

ج- اسناد و توافقنامه های امضا شده

از زمان امضای سند موافقتنامه همکاری فرهنگی بین دو کشور در سال 1336، تاکنون 46 موافقتنامه، یادداشت تفاهم و اسناد مختلف در حوزه های سیاسی، اقتصادی، تجاری، علمی-آموزشی، فرهنگی و دانشگاهی به امضا رسانده اند. 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران